Glasovima 61 poslanika usvojene su dopune zakona, kojima je propisana mogućnost isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima RS ima potpisan sporazum o uspostavljanju specijalnih i paralelnih odnosa, odnosno sa Srbijom.
Zakonom je, kako stoji u njegovom obrazloženju, propisana mogućnost isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili ostali građani u RS imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasleđe.
Zakon je predložio predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, koji je ocenio da usvojeni zakon ne može biti osporen u Ustavnom sudu RS ili u ostalim pravosudnim institucijama, jer je zasnovan na postojećem zakonodavstvu u BiH i u skladu je sa Sporazumom o specijalnim paralelnim vezama RS i Srbije.
Radi se o simbolima koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine (BiH) poništio 2006. godine sa zvaničnih obeležja u RS, ocenivši da diskriminišu Bošnjake i Hrvate u tom bh. entitetu.
"To znači da kada budemo otvarali bolnicu Trebinje, recimo da je investitor Azerbejdžan, biće himna Azerbejdžana i grb Azerbejdžana, ali sa ove strane će biti na zastavi i amblem RS i ovaj grb Nemanjića kao zvaničan, a ne kao nešto što se koristi protokolarno. I 'Bože pravde' će biti zvanična himna koja se izvodi po zakonu, a ne zato što to u protokolu neko hoće, a neko neće da stavi", rekao je ranije Stevandić.
Predstavnici probosanskih stranaka ranije su najavili osporavanje usvojenih izmena zakona pred pravosudnim institucijama RS i BiH.
Komentari 13
Паор
Slavonijo iz duse te
Dakle konacno ce se slobodno vijoriti i sahovnica po Banjaluci a Luka Modric veselo da se vrati na bilborde.
Dodik likes this
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar