Počinje dvodnevni samit G20 u Riju: Među temama i oporezivanje milijardera

Dvodnevni samit Grupe 20 (G20) počinje u Rio de Žaneiru u Brazilu, a glavne teme biće borba protiv siromaštva i gladi, reforma globalnih institucija, klimatske promene, ratovi u Ukrajini i Gazi.
Počinje dvodnevni samit G20 u Riju: Među temama i oporezivanje milijardera
Foto: Beta/AP
Zemlje članice G20 čine 85 odsto svetske ekonomije i najviše finansijski doprinose u borbi protiv klimatskih promena, preneo je Rojters.
 
Članice G20 emituju više od tri četvrtine gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.
Ujedinjene nacije pozvale su u subotu lidere G20 da izdvoje više sredstava za borbu protiv klimatskih promena.
 
Samit G20 u Riju ima za cilj da se postigne konsenzus o povećanju poreza za milijardere na svetu koji bi bio usmeren za borbu protiv klimatskih promena i smanjenje siromaštva.
Na samitu će biti pokrenuta Globalna alijansa protiv gladi i siromaštva, inicijativa koju je predložilo brazilsko predsedništvo G20, a koja ima za cilj da se ubrzaju napori u borbi protiv siromaštva i nedostatka hrane u svetu do 2030. godine.
 
Brazilska vlada je takođe predložila uvođenje poreza za najbogatije ljude na svetu, zajedno sa Francuskom, Španijom i Južnom Afrikom.
 
Međutim, donji dom brazilskog parlamenta odbacio je prošlog meseca planove za uvođenje dodatnog poreza za najbogatije Brazilce.
 
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva, koji je domaćin samita G20, pokušaće da unapredi planove za oporezivanje najbogatijih milijardera na svetu koji često koriste "rupe u zakonu" da bi izbegli plaćanje poreza, preneo je Dojče vele.
 
Na sastanku ministara finansija zemalja G20 u Riju u julu najbogatije zemlje sveta saglasile su se da započnu dijalog o pravednom i progresivnom oporezivanju, uključujući pojedince sa najvećim zaradama, uprkos žestokom otporu SAD i Nemačke.
 
Plan za oporezivanje najbogatijih milijardera osmislio je francuski ekonomista Gabrijel Zucman i njime je predviđeno uvođenje godišnjeg poreza u iznosu od dva odsto na ukupnu neto imovinu izuzetno bogatih pojedinaca, a ne samo na njihov godišnji prihod. Imovina bi uključivala nekretnine, akcije na berzi i druge investicije.
Tim planom mogao bi da se prikupi porez u iznosu do 250 milijardi dolara (237 milijardi evra) godišnje od gotovo 2.800 milijardera širom sveta, čija se ukupna neto imovina procenjuje na oko 13,5 biliona dolara, prema Forbsovoj listi najbogatijih milijardera na svetu.
 
Kina i Indija još se nisu jasno izjasnile o novom porezu, a Vašington se i dalje snažno protivi tom predlogu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Proleter

    18.11.2024 10:33
    No Pasaran
    Svima koji imaju imovinu veću od 10.000 USD odmah oduzet 2/3 i staviti u novi zajednički fond koji će se boriti protiv mita, korupcije, protiv samovlašća, protiv zatucanja populacije, protiv kiča i šunda, protiv nasilja nad muškarcima, protiv zagađivanja životne sredine, protiv hiper produkcije, protiv bezobzirnog podizanja standarada bogatih na račun zloupotrebe i izrabljivanja sirotinje... i eto bajke, svet će polako postati bolje mesto... ;)
  • predrag

    18.11.2024 09:51
    Da, mogli bi da pocnu.

    Ali ugrozice zaradu na svemirskom turizmu. Onda bolje ne sada.
    Jbg, kad narodi i radnici pljuju po Lenjinu
  • Bb

    18.11.2024 09:47
    Bb
    Pa Srbija ima 43 milijardera. To su preduzetnici sa dobrim biznisima. Radili su mukotrpno na kreiranju ideja, promovisali i probijali se na trzistu. Sad kad su uspeli hocemo da ih dodatno oporezujemo, a digli su proizvodnju u Srbiji na jedan od najvisih u svetu. Siromasne i neradnike treba dodatno oporezovati i dati dodatne subvencije milijarderima kako bi jos vise razvili ovu nasu preduzetnicku zemlju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet