Desetine hiljada Novozelanđana u protestu zbog redefinisanja osnivačkog ugovora zemlje

Predloženi zakon, koji bi redefinisao sporazum britanske krune i poglavica Maora o osnovanju države Novi Zeland, izazvao je politička previranja.
Ne očekuje se da će predloženi tekst zaista postati zakon, ali je postao žarišna tačka rasnih odnosa i kritični je momenat u osetljivom razgovoru, dugom 180 godina, na temu načina na koji će Novi Zeland ispuniti obećanja starosedeocima, data u vreme kolonizacije ostrva, i koja su to obećanja. 
 
Desetine hiljada ljudi se očekuje sutra u Velingtonu, što je završni deo protesta koji traje već nedelju dana. On je zasnovan na maorskoj tradiciji "hikoi", što znači hodanje, a cilj mu je da se skrene pažnja na kršenja Vaitangi ugovora iz 1840. godine.
Taj dokument, koji se smatra osnivačkim ugovorom Novog Zelanda, potpisan je između predstavnika britanske krune i 500 maorskih poglavica. On je postavio principe na kojima se zasniva odnos između Velike Britanije kao kolonizatora i Maora, i ima dve verzije: jednu na engleskom i drugu na maorskom jeziku.
 
Osnivački dokument obećao je Maorima prava i privilegije britanskih građana, ali se engleska i maorska verzija razlikuju u pogledu obima ovlašćenja koje poglavice prenose u vezi sa svojim autoritetom, zemljištem i autonomijom.
U nastupajućim decenijema, britanska kruna je prekršila obe verzije dokumenta. Do sredine 20. veka, maorski jezik i kultura su potisnuti - starosedeoci su čak često sprečavani da ih praktikuju - a starosedelačke zemlje su konfiskovane, i Maori su diskriminisani u mnogim oblastima.
 
S obzirom na jačanje protestnog pokreta Maora, novozelandski sudovi, poslanici i Vaitangi tribunal, osnovan da razjašnjava pitanja iz ugovora, nastoje već 50 godina da tumačenjima premoste razmimoilaženja u verzijama osnivačkog ugovora i daju značenja u spornim situacijama a u vezi sa osnovnim principima ugovora.
 
Ti principi su zamišljeni da budu fleksibilni, ali se uobičajeno opisuju kao partnerstvo britanske krune, zaštite maorskih interesa i njihovoh učešća u donošenju odluka.
 
U međuvremenu, stvari su se popravile - maorski jezik je doživeo renesansu i neke izraze iz njega koristi stanovništvo koje govori engleski, a usvojene su politike koje ublažavaju razlike između naseljenika i starosedelaca. Došlo je i do multimilionskih poravnanja između krune i starosedelaca zbog kršenja ugovora, naročito u slučaju eksproprijacije maorske zemlje i prirodnih resursa.
 
Međutim, neki Novozelanđani su nezadovoljni takvim razvojem situacije, i našli su lidera u Dejvidu Sejmuru, poslaniku minorne libaretarijanske stranke koja je prošle godine osvojila manje od devet odsto glasova izašlih birača na izborima. Međutim, Sejmurova stranka je deo vladajuće koalicije i ima uticaj na njen rad.
 
Upravo je Sejmur predložio sporni zakon koji je izazvao proteste. Predlog donosi definicije principa iz osnivačkog ugovora, i ne primenjuje ih samo na Maore već na sve Novozelanđani, jer Maori navodno sada imaju specijalan tretman.
 
Taj predlog je naišao na vrlo široku osudu, i protiv njega su i bivši levičarski i desničarski premijer, 40 najviđenijih poslanika parlamenta i hiljade Novozelanđana, doseljeničkog i starosedelačkog porekla koji su se uputili na marš ka parlamentu.
 
Ne očekuje se da će zakon proći završno čitanje u parlamentu, iako je prošao prvo čitanje zahvaljujući političkom dogovor. Međutim, oni koji su ga podržali u četvrtak izvesno ga neće podržati ponovo.
 
Poslanik Sejmur je, pored ostalog, Maor, pa su ga kritičari napali da svojim predlogom šteti samim Maorima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Zoxx

    21.11.2024 07:47
    pa nisu Maori, oni su dosli nekoliko vekova ranije i pobili originalne starosedoce
  • Zoxx

    19.11.2024 10:46
    Cija je zemlja Novi Zeland? Koji narod je tamo ziveo hiljadama godina u miru i blagostanju pre nego sto su ih okupirali anglosaksonski divljaci?
  • Gledajte snimke i

    19.11.2024 08:57
    Citajte malo istoriju
    Nisu Novozelandjani demonstranti nego Maori, koji imaju kade jer ne rade, a demonstriraju vec nedelju dana. Drzava im placa benefit iako ne rade, dok vecina Novozelandjana nema kad da se zali jer rade po devet-deset sati dnevno izmedju ostalog i za ove zgubidane Maore koji traze i otimaju ono sto im ne pripada. Pogledajte samo fotografije na netu sve sa zastavama Maorske republike koja ni ne postoji. I oni su dosljaci na Novom Zelandu kao i svi ostali. I nisu starosedeoci kako se to u Srbiji predstavlja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Hospitalizovan Bil Klinton

Bivši predsednik SAD Bil Klinton primljen je u ponedeljak popodne u Medicinski centar Univerziteta Džordžtaun u Vašingtonu, gde je podvrgnut testiranju i opservaciji nakon što je dobio groznicu.