Zone sukoba u svetu za tri godine povećane za dve trećine

Ratovi u svetu su se proširili i intenzivirali, sa dalekosežnim uticajima na globalni ekonomski rast i sigurnost hrane, pokazuje novi Indeks intenziteta sukoba.
Zone sukoba u svetu za tri godine povećane za dve trećine
Foto: Beta (AP/Leo Correa)
Delovi sveta koji su zahvaćeni sukobima su tokom poslednje tri godine povećani za 65 odsto, navodi se u izveštaju organizacije koja se bavi analizama rizika Verisk Maplecroft.
 
Sukobi i nemiri su se od 2021. godine proširili i intenzivirali u Ukrajini, Mjanmaru, na Bliskom istoku i u "konfliktnom koridoru" u afričkom regionu Sahel.
Prema izveštaju, sukobi unutar ili između zemalja zahvataju 6,15 miliona kvadratnih kilometara, što je gotovo dvostruka površina Indije. To predstavlja 4,6 odsto svetske kopnene mase, u poređenju sa 2,8 odsto 2021. godine.
 
Broj stradalih u sukobima je povećan za 29 odsto u istom periodu, prenosi Gardijan.
Znatan rast rizika od 2021. zabeležen je u ukupno 27 zemalja, uključujući Ekvador, Kolumbiju, Indiju, Indoneziju i Tajland.
 
U regionu Sahela i Roga Afrike, od Malija do Somalije, nasilje je udvostručeno za poslednje tri godine. U Burkini Faso je 86 odsto teritorije zahvaćeno sukobima, a nasilje velikih razmera izbilo je u Sudanu i Etiopiji.
 
Osim zatišja tokom pandemije kovida-19, stručnjaci navode da se tokom poslednjih najmanje 10 godina beleži trend rasta nasilja, a da se mnoge dugotrajne krize nastavljaju nesmanjenim intenzitetom.
 
Direktor istraživanja u Verisk Maplecroft Ugo Brenan rekao je da nedavni sukobi imaju dalekosežne uticaje na privredu, ekonomski rast i bezbednost hrane, navodeći kao primer poremećaje u globalnim lancima snabdevanja usled ruske invazije na Ukrajinu, što je ugrozilo izvoz žitarica na Bliski istok i u Afriku.
 
"Rizici od sukoba se povećavaju već nekoliko godina i globalna preduzeća moraju da razmišljaju o tome. Možete pogledati međunarodne medije i pomisliti: 'Nemam fabriku u Sudanu, to ne utiče na mene', ali zbog uticaja na lanac snabdevanja, sukob na dalekom mestu može da utiče na vas", rekao je on.
 
Izvršna direktorka međunarodne organizacije SOS Dečija sela Angela Rosales izjavila je da je 470 miliona dece pogođeno ratovima širom sveta, uključujući Ukrajinu, Sudan, Gazu i Liban.
 
Pored smrti i ranjavanja, Rosales je rekla da su deca posebno izložena eksploataciji, trafikingu i zlostavljanju.

Teme

RAT

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Rumuni danas biraju novog predsednika

Rumuni danas biraju novog predsednika od 13 kandidata, a najviše šansi imaju premijer Marsel Čolaku i lider desničarskog Saveza za uniju Rumuna (AUR) Đorđe Simion.

U Barseloni protest protiv visokih kirija

Hiljade ljudi okupile su se danas u Barseloni na poziv udruženja stanara i kolektiva da osude teškoće u pristupu stanovanju, tražeći smanjenje zakupnina u tom gradu.

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.