To je, kako se navodi, jedna od najmonstruoznijih likvidacija porodica u ratu na prostoru bivše Jugoslavije zbog njihove etničke pripadnosti.
Veritas je podsetio da su Mihajla Zeca (38), njegovu suprugu Mariju (36) i njihovu ćerku Aleksandru (12) 7. decembra 1991. godine ubili pripadnici Specijalne jedinice MUP-a Hrvatske poznate pod nazivima "merčepovci" i "Jesenje kiše", kojom je komandovao Tomislav Merčep.
"Po Merčepovom naređenju, njegov zamenik Miro Bajramović naredio je pripadnicima jedinice Igoru Mikoli, Siniši Rimcu, Nebojši Hodaku i Snježani Živanović da privedu Srbina Mihajla Zeca zbog navodnih veza sa krajiškim Srbima. Prilikom privođenja, uveče oko 23 sata, ispred njegove kuće u Poljaničkoj ulici na Trešnjevci, ubio ga je Siniša Rimac, navodno u pokušaju bega", piše u saopštenju.
Dodaje se da se potom Munib Suljić vratio u kuću Mihajla Zeca, odakle je izveo njegovu ženu Mariju i njihovu ćerku Aleksandru.
"Najpre ih je odveo u hotel 'Panorama' a odatle na Sljeme gdje ih je ubio iz vatrenog oružja, a nakon toga naredio ostalim pripadnicima jedinice da njihove leševe bace u jamu za smeće i potrpaju", naveo je Veritas.
Podsetili su da su ubrzo po pronalasku leševa uhapšeni pripadnici te jedinice, od kojih su neki pred istražnim sudijom priznali ubistva, ali da je na suđenju utvrđeno kako pred istražnim sudijom nisu imali advokata kojeg su po zakonu za tako teško delo morali imati, pa su njihovi raniji iskazi kao nezakoniti izuzeti iz spisa, a optuženi oslobođeni "u nedostatku dokaza".
U maju 2016. godine Županijski sud u Zagrebu nepravosnažno je osudio Tomislava Merčepa, tadašnjeg komadanta rezervne jedinice MUP-a Hrvatske, na pet godina i šest meseci zatvora, zbog toga što "nije sprečio sebi podređene da vrše nezakonita hapšenja, zlostavljanja i ubijanja 31 civila", uključujući članove porodice Zec.
"Vrhovni sud Hrvatske je, presudom iz februara 2017. godine, preinačio prvostepenu presudu tako što je Merčepu povećao kaznu na sedam godina zatvora, koju je povremeno, umesto u zatvorskoj ćeliji, 'izdržavao' u elitnoj banji Krapinske toplice", piše u saopštenju Veritasa.
Merčep je, kako se dodaje u saopštenju, pušten na uslovnu slobodu u martu 2020. godine, posle izdržane tri četvrtine zatvorske kazne, zbog "znatno pogoršanog zdravstvenog stanja, ranije krivične neosuđivanosti, potpunog pridržavanja kućnog reda" i što je dotadašnjim izdržavanjem kazne, po oceni suda, "u celosti ostvarena svrha kažnjavanja".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Istina boli
Takvi kao oni su najviše krivi što o srpskim žrtvama nema razgovora.
I što će se zaboraviti.
Da, da, to je vama na dušu. Meni su sve žrtve strašne.
Nemoguće
X
Svima nama na brdovitom Balkanu je potrebno nezavisno sudstvo, prava lustracija. Potrajaće. Dotle, između ostalog, tu su nam umetnici koji nam primiču ogledalo i podsećaju nas, kao što su i talasi koje je uzburkala predstava „Aleksandra Zec” dopreli do mnogih.
Zona komfora nas uljujkuje. Zaboravljamo li? Teret. Krugovi. Čovek koji nije mogao ćuteti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar