Studija pokazala: Skoro sva deca u Gazi misle da je njihova smrt neizbežna

Nova studija o deci koja su proživela rat u Gazi otkrila je da 96 odsto njih oseća da je njihova smrt neizbežna, a gotovo polovina želi da umre zbog traume kroz koju su prošli, piše "Gardijan".
Studija pokazala: Skoro sva deca u Gazi misle da je njihova smrt neizbežna
Foto: Beta/AP
Procena potreba, koju je sprovela nevladina organizacija sa sedištem u Gazi koju sponzoriše dobrotvorna organizacija "War Child Alliance", takođe je otkrila da 92 odsto dece u anketi "ne prihvata stvarnost", 79 odsto pati od noćnih mora, a 73 odsto pokazuje simptome agresije.
 
"Ovaj izveštaj otkriva da je Gaza jedno od najstrašnijih mesta na svetu za dete. Uz sravnjivanje bolnica, škola i domova, trag psihološke destrukcije je naneo neviđene, ali ništa manje destruktivne rane deci koja ne snose odgovornost za ovaj rat", rekla je Helen Patinson, izvršna direktorka "War Child UK".
U anketi su ispitani roditelji ili staratelji 504 dece iz porodica u kojima je barem jedno dete s invaliditetom, povređeno ili bez pratnje. Uzorak je bio podeljen između južne i severne Gaze i dopunjen je dubljim intervjuima. Istraživanje je sprovedeno u junu ove godine, tako da će verovatno potceniti akumulirani psihološki uticaj dece Gaze sada, nakon više od 14 meseci izraelskog napada na teritoriju.
 
Procenjeni broj smrtnih slučajeva u Gazi je više od 44.000, a nedavna procena Kancelarije UN-a za ljudska prava pokazala je da je 44 odsto smrtnih slučajeva koje je uspeo da proveri bila deca.
Novo psihološko istraživanje objavljeno sprovela je organizacija sa sedištem u Gazi, "Community Training Center for Crisis Management", uz podršku "Dutch Relief Alliance" kao i "War Child Alliance".
 
"Psihološki udar na decu bio je težak, s visokim nivoima stresa koje su se manifestovale simptomima kao što su strah, teskoba, poremećaji spavanja, noćne more, grickanje noktiju, poteškoće s koncentracijom i socijalno povlačenje. Deca su svedočila bombardovanju njihovih domova i škola, doživela gubitak voljenih i raseljena su ili odvojena od svojih porodica dok su bežala na sigurno", navodi se u izveštaju.
 
Oko 1,9 miliona Palestinaca u Gazi, otprilike 90 odsto ukupnog stanovništva teritorija, raseljeno je, mnogi i više puta. Polovina tog broja su deca koja su izgubila dom i bila prisiljena da napuste svoj komšiluk.
 
Više od 60 odsto ispitane dece izjavilo je da su doživela traumatske događaje tokom rata, a neka su bila izložena višestrukim traumatskim događajima.
 
Procenjuje se da je oko 17.000 dece u Gazi bez pratnje, odvojeno od svojih roditelja, iako studija navodi da bi stvarni broj mogao biti znatno veći.
 
"Odvojenost od porodice dovodi ovu decu u povećani rizik od iskorišćavanja, zlostavljanja i drugih ozbiljnih kršenja njihovih prava. Kao rezultat takve izloženosti, deca razvijaju reakcije koje mogu da traju dugo nakon što rat prestane, duboko utičući na njihov svakodnevni život. Traumatske reakcije mogu se manifestovati na različite načine, uključujući trajni emocionalni stres, teskobu, promene u ponašanju, poteškoće u odnosima, regresiju, noćne more, poremećaje spavanja, probleme s ishranom i fizičke simptome poput bola", navodi se u izveštaju.
 
Osećaj osuđenosti postao je sveprisutan. Gotovo sva deca (96 odsto) osećala su da im je smrt neizbežna, a 49 odsto je zaista želelo da umre, što je osećaj koji je mnogo više prevladavao među dečacima (72 odsto) nego među devojčicama (26 odsto).
"War Child" kaže da su dobrotvorna organizacija i njeni partneri do sada uspeli da dopru do 17.000 dece u Gazi kako bi pružili podršku mentalnom zdravlju, a cilj im je da dopru do milion dece psihosocijalnom i drugom podrškom, što će, kako kaže, biti najveći humanitarni odgovor u svojoj tri decenije dugoj istoriji.
 
Patinson je rekla: "Međunarodna zajednica mora da reaguje sada, pre nego što se katastrofa dečjeg mentalnog zdravlja kojoj svedočimo ugradi u višegeneracijsku traumu, s čijim će se posledicama regija nositi decenijama."
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet