Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.
Asad adio: Gde su Asadove milijarde?
Foto: Beta/AP
Niko zapravo ne zna koliko novca poseduju svrgnuti sirijski diktator Bašar al-Asad i njegova porodica. Najtačniju i verovatno najbližu činjenicama potkrepljenu procenu dao je američki Stejt department u izveštaju Kongresu za 2022. godinu, piše Dojče vele, prenosi Index.hr.
 
Odeljenje je procenilo lično bogatstvo Asada i njegove supruge Asme na između jedne i dve milijarde dolara (950 miliona evra i 1,5 evra).
Nekretnine u Dubaiju, Moskvi, Londonu...
 
Porodica Asad poseduje nekretnine u Dubaiju, Moskvi i Londonu i ima na desetine tajnih bankovnih računa.
 
Na primer, britanski mediji su izvestili da su, kada je izbio građanski rat u Siriji, vlasti u Velikoj Britaniji zamrzle Asadov račun, koji je sadržao 40 miliona funti (48 miliona evra), u londonskoj filijali međunarodne banke HSBC.
 
Procenjeno lično bogatstvo od milijardu dolara verovatno je samo mali deo bogatstva porodice Asad. Druge špekulativne procene sugerišu da klan poseduje 200 tona zlata i imovinu vrednu oko 22 milijarde dolara. Neki komentatori sugerišu da bi Asadova skrivena mreža imovine mogla da vredi čak 122 milijarde dolara.
Pretvarao se da je čovek iz naroda
 
I sve to uprkos činjenici da je Asad gajio imidž "čoveka iz naroda“.
 
Tako su građani iz njihovog komšiluka rekli za Vašington post "da je porodica vozila obične automobile i pohađala obične škole".
 
Informacije o novcu i imovini koju su zaplenile vlasti i sudski sporovi koji uključuju članove porodice, kao što je Asadov rođak Rami Makluf, dodatni su pokazatelji koliko su novca diktator i njegovi prijatelji iznudili od sirijske privrede.
 
Na primer, dok se nije posvađao sa svojim klanom, verovalo se da je Asadov rođak Rami najbogatiji čovek u Siriji posle samog Bašara el Asada. Njegovo bogatstvo procenjeno je na između pet i 10 milijardi dolara, navodi DW.
 
Hafezu, drugom Maklufovom rođaku, švajcarske vlasti su 2016. zamrzle njegov bankovni račun sa oko 3,2 miliona dolara pod sumnjom za pranje novca. A 2017. godine, španske i francuske vlasti zaplenile su imovinu vrednu oko 600 miliona evra koja je pripadala Asadovom ujaku, Rifatu Asadu. Ovo uključuje hotele, restorane i druge nekretnine.
 
Kako su Asadovi zapravo "zaradili“ novac?
 
"Asadovi su direktno ili indirektno uključeni u gotovo sve velike ekonomske operacije u zemlji", navodi se u izveštaju američkog Stejt departmenta za 2022. godinu.
 
Oni se takođe bave trgovinom drogom, švercom oružja i iznudom, a prihodima od ovih aktivnosti upravljaju preko, kako se navodi u izveštaju, "naizgled legitimnih korporativnih struktura i neprofitnih subjekata".
 
"Zbog svog (Asadovog) neospornog uticaja na javni sektor kao šef države, on ima nekontrolisanu moć da usmerava i usmerava državne poslove ka kompanijama koje kontroliše preko svojih poslovnih frontova“, objasnili su sirijski politički ekonomista Karam Šar i politikolog Stiven Hajdeman u radu iz 2024. za Instituciju Brukings.
 
Jedan primer koji su naveli, opisuje kako je kompanija koju vode dva Asadova prijatelja dobila vladin ugovor za održavanje i renoviranje dve najveće elektrane u Siriji.
 
"Poslednjih godina, Asad je konsolidovao svoju kontrolu nad izvorima prihoda, nastavili su Šar i Hajdeman, a sam diktator očigledno pokušava da za sebe prikupi bogatstvo saveznika i članova porodice. Nedavno se takođe pokazalo da Asadov režim stoji iza povećane proizvodnje i trgovine metamfetaminom Captagon koji izaziva zavisnost", navodi se.
 
Šta se desilo sa bogatstvom Asadovog klana?
 
Dojče vele piše da je jasno da je Bašar el Asad u žurbi napustio Siriju i, kako prenosi Rojters, pozivajući se na svedoke, nije čak ni rekao nekim od svojih najbližih saradnika ili porodice da odlazi. Njegova supruga, koja je na lečenju od raka, već je bila u Rusiji sa njihovo troje dece.
 
Izveštaji o žurnom izlasku i kasniji video snimci, koje su snimili Sirijci koji su kasnije ušli u Asadove palate i kancelarije, pokazuju da je porodica ostavila mnogo iza sebe, uključujući otmeniji nameštaj, dizajnersku robu i garažu punu luksuznih automobila, uključujući ferarije, lamborginije i rols-rojs . Ali Asadovi neće imati prazne džepove u Rusiji.
 
"Ono što sledi je potraga za imovinom režima na međunarodnom nivou“, rekao je ove nedelje za Volstrit džornal Endrju Tabler, bivši zvaničnik Bele kuće koji je prethodno radio na identifikaciji imovine porodice Asad.
 
"Imali su dosta vremena pre revolucije da operu svoj novac. Uvek su imali plan B i sada su dobro opremljeni za egzi“, dodao je on.
 
Ove nedelje, britanski dnevnik Fajnenšel tajms izvestio je da je Sirijska centralna banka između 2018. i 2019. poslala gotovinu u vrednosti od 250 miliona dolara na aerodrom Vnukovo, jugozapadno od Moskve.
 
"Neobični transferi iz Damaska naglašavaju kako je Rusija, ključni saveznik Asada koji mu je pružio vojnu podršku da produži svoj režim, postala jedna od najvažnijih destinacija za sirijski novac pošto su ga sankcije Zapada istisnule iz finansijskog sistema", piše list.
 
Fajnenšel tajms je takođe ranije objavio da Asadovi poseduju najmanje 18 luksuznih stanova u Moskvi. Proširena porodica je takođe kupila dodatnu imovinu u Rusiji između 2018. i 2019. godine, navodi se u istom izveštaju.
Kako napreduje istraga?
 
Čak i ako su Assadovi imali samo delić bogatstva koje im pripisuju razne organizacije, brojke su i dalje neverovatne u poređenju sa ekonomskom situacijom običnih Sirijaca.
 
Od početka građanskog rata, sirijski nacionalni dohodak, ili bruto domaći proizvod (BDP), pao je na procenjenih 9 milijardi dolara i izgleda da će se dodatno smanjiti 2024. godine, prema poslednjim proračunima Svetske banke.
 
"Od 2022. godine siromaštvo pogađa 69 odsto stanovništva, što je ekvivalentno oko 14,5 miliona Sirijaca", primetili su istraživači Svetske banke.
 
Kao rezultat toga, bilo je poziva nekih sirijskih organizacija za ljudska prava da se Assadovo bogatstvo pronađe i vrati. Na primer, 40 miliona britanskih funti na pomenutom zamrznutom HSBC računu u Londonu, koji je zahvaljujući kamatama narastao na 55 miliona funti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • E

    20.12.2024 17:07
    @Www
    E zato je TITO,TITO i uvek ce imati postovanje,kod svih Naroda bivse Jugoslavije. Previse je prodigao leatvicu,niko mu jos nije presao clanke,ne nesto drugo! Bili smo to sto smo bili,nakon njega potop iz kog nikako da se izvucemo.
  • Www

    20.12.2024 15:45
    Samo Tito ništa nije odneo sa sobom, u smislu da nije obezbedio svoju porodicu. Sve je ostalo državi, ovakvoj državi. Brnaba uživa u bogatstvu koje nije stekla, o ostalima da i ne počinjem, koji su savim sigurno doživotno obezbedili nekoliko generacija. A tek koliko su nas zadužili...
  • 111

    20.12.2024 14:44
    Svi oni imaju neki plan u slucaju da...Pa ovaj nas ce se koprcati do poslednjeg momenta ali u stvari uveliko sebi gradi novi zivot tamo negde.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet