Prvi pozivi vojnim obveznicima očekuju se sredinom 2025. godine, saopštilo je Ministarstvo odbrane Hrvatske.
"Ministarstvo odbrane pripremilo je zakonske predloge kojima se reguliše osnovna vojna obuka, kao i druga pitanja u vezi sa sprovođenjem vojnog roka", prenosi portal Index.hr.
Postupak za donošenje zakona počeće u januaru 2025.
Resorni ministar Ivan Anušić rekao je u septembru da će vojni obveznici biti smešteni na tri lokacije.
"Potencijal je između 17 i 18 hiljada mladića koji svake godine navrše 18 godina i koji su naši budući kandidati za služenje osnovne vojne obuke", rekao je tada prilikom obilaska kasarne u Bjelovaru.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović, koji je i vrhovni komandant oružanih snaga, nije se izričito usprotivio vojnom roku. Međutim, on zahteva da se o toj temi razgovara na sednici Saveta za odbranu.
"Ta odluka ne može biti ničiji politički hir, nego dogovor hrvatske demokratske izabrane vlasti. Dakle, prvo sastanak Saveta za odbranu, dogovor, a tek potom se mogu donositi naredbe. Nemojte se igrati s obaveznim vojnim rokom", poručio je ranije Milanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Si
Ukoliko su zategnuti odnosi između Srbije i Hrvatske, cijenu će platiti oni koji su "između dvije vatre" a to je BIH i djelom zapadna Vojvodina.
Hrvatska i Srbija moraju da imaju dobre odnose i da nauče nešto iz bolne prošlosti. Ta prošlost se mora koristiti da se iskupimo jedni drugima, a ne da to koristimo za dalje sukobe.
Daleko od toga da treba graditi Jugoslaviju, jer to Hrvati ne žele i gro ze se te ideje, čak i ukoliko nisu nacionalisti, tako da to treba poštovati.
Deki
Izvidjac Futog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar