![Rusija: Pet i po godina zatvora za pevača koji je kritikovao agresiju na Ukrajinu Rusija: Pet i po godina zatvora za pevača koji je kritikovao agresiju na Ukrajinu](/images/e047381f8feeb53547b2aa4196c6bec7/300x175_zatvor_pxb_2.jpg)
Istraživanje pokazalo: Popularnost Zelenskog naglo opala među Ukrajincima
Posle skoro tri godine ruske invazije većina Ukrajinaca i dalje podržava predsednika Volodimira Zelenskog, ali je po rezultatima ankete njegova popularnost naglo opala 2024. godine.
Kijevski Međunarodni institut za sociologiju (KIIS) je telefonsko istraživanje među 2.000 ljudi na teritoriji pod kontrolom Ukrajine sproveo od 2. do 17. decembra, mesec dana posle pobede Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima koja je ponovo pokrenula nagađanja o mogućim mirovnim pregovorima s Moskvom.
Po anketi 52 odsto ispitanika reklo je da ima poverenja u Zelenskog, što je znatno manje od 77 odsto krajem 2023. godine.
Podrška Zelenskom koji je šef države od 2019. godine, veća je na zapadu Ukrajine (60 odsto) i u centralnom delu (52 odsto), regionima koji su relativno netaknuti ratom, nego na istoku (samo 42 odsto) i na jugu (46 odsto) gde se vodi najveći deo borbi.
Po tom istraživanju skoro 39 odsto Ukrajinaca je reklo da nema poverenja u Volodimira Zelenskog, što je skoro duplo više u odnosu na decembar 2023. kada je takvih bilo 22 odsto.
Poslednjih nedelja, kako se bliži povratak Donalda Trampa u Belu kuću 20. januara, jača debata o mogućim mirovnim pregovorima sa Moskvom, a ruske snage brzo napreduju u Donbasu, na istoku.
Novoizabrani američki predsednik govori da želi da brzo okonča, kako kaže: "pokolj" u Ukrajini, navodeći Kijev da strahuje da će morati da napravi teritorijalne ustupke Rusiji da bi postigao mir.
Volodimir Zelenski, s druge strane, pre bilo kakvih pregovora sa Moskvom zahteva "bezbednosne garancije" svojih zapadnih saveznika, predvođenih Amerikancima, što se prevodi u bar čvrsti najavu stupanja Ukrajine u NATO, ali Moskva to odbacuje.
Ukrajinski predsednik je izabran u aprilu 2019, obećavši da će se boriti za mir s Rusijom. Njegova popularnost je potom opala, ali je posle velike ruske invazije 2022. naglo porasla na čak blizu 90 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Zemljotres jačine 5 stepeni pogodio Hrvatsku
11.02.2025.•
0
Zemljotres jačine 5 stepeni Rihterove skale pogodio je danas Hrvatsku, saopšteno je iz Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra.
U Italiji uhapšen 181 član Koza nostre
11.02.2025.•
5
U velikoj operaciji protiv pripadnika mafije u okrugu Palermo uhapšena je 181 osoba, uključujući vođe i iznuđivače iz raznih mafijaških grupa.
VIDEO Avion pevača benda "Mötley Crüe" sudario se sa drugom letelicom: Jedna osoba mrtva
11.02.2025.•
0
Jedna osoba je poginula, a nekoliko je povređeno kada se privatni avion pevača benda "Mötley Crüe" Vinsa Nila sudario sa drugim avionom na aerodromu u Skotsdejlu u Arizoni.
Google Maps pored naziva "Meksički zaliv" na mape dodao i "Američki zaliv"
11.02.2025.•
2
Google Maps je za američke korisnike preimenovao Meksički zaliv u Američki nakon što je američka vlada jednostrano donela takvu odluku.
Tramp pomilovao Roda Blagojevića
11.02.2025.•
9
Predsednik SAD Donald Tramp pomilovao je bivšeg guvernera Ilinoisa Roda Blagojevića, nekadašnjeg demokratu, koji je osuđen za korupciju.
Transrodnim osobama biće zabranjeno da služe vojsku u SAD
11.02.2025.•
1
Američka vojska više neće primati transrodne osobe i prestaća da pomaže u procedurama promene pola svojih pripadnika, stoji u dopisu koji je ministar odbrane Pete Hegset predao sudu.
Hamas suspendovao sporazum o oslobađanju izraelskih talaca
10.02.2025.•
0
Hamas je saopštio da suspenduje sporazum o oslobađanju izraelski talaca, zbog toga što tvri da ga je Izrael više puta prekršio.
Tramp ponovio da je za raseljavanje Palestinaca iz Gaze: "To je za njihovo dobro"
10.02.2025.•
5
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da Palestinci ne bi imali pravo na povratak u okviru njegovog plana raseljavanja iz Gaze.
Majmun izazvao kratak spoj - cela Šri Lanka ostala bez struje
10.02.2025.•
4
Jedan majmun je celu Šri Lanku ostavio bez struje kada je došao u kontakt sa mrežnim transformatorom i izazvao "kratak spoj".
Predsednik Rumunije podneo ostavku: Želeo da poštedi državu političke krize
10.02.2025.•
11
Predsednik Rumunije Klaus Johanis izjavio je da je podneo ostavku kako bi poštedeo zemlju krize koja bi usledila ukoliko ga Parlament opozove.
Gradonačelnik Tirane "pao" zbog korupcije, premijer Rama prekinuo posetu Skadru
10.02.2025.•
3
Albanske vlasti uhapsile su gradonačelnika Tirane Eriona Veljijaja, posle čega je premijer Edi Rama odmah otkazao sve sastanke koje je tokom dana trebalo da održi u Skadru.
Zbog zamrzavanja pomoći SAD: Norveški savet za izbeglice prekida aktivnosti
10.02.2025.•
2
Ukoliko se ne odmrzne pomoć SAD, Norveški savet za izbeglice koja je jedna od najvećih humanitarnih organizacija u Evropi, moraće da obustavi aktivnosti u gotovo 20 zemalja sveta.
Pisac Tom Robins preminuo u 93. godini
10.02.2025.•
0
Američki pisac Tom Robins preminuo je u 93. godini, potvrdio je njegov sin ne navodeći uzrok smrti.
Tramp traži da se obustavi proizvodnja kovanih centi
10.02.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp zatražio je sinoć od Ministarstva finansija da se obustavi proizvodnja kovanih centi, smatrajući da je to preskupo, i kako bi se smanjila javna potrošnja.
Anketa pokazala: Više od polovine Amerikanaca odobrava Trampove poteze, nisu oduševljeni Maskom
10.02.2025.•
2
Prema novoj anketi CBS news, 53 odsto Amerikanaca odobrava ono što radi američki predsednik Donald Tramp, dok se 70 procenata ispitanika složilo da on na funkciji radi ono što je obećao u kampanji.
VIDEO "Tamo daleko" u Njujorku: Skup podrške studentima i njihovim zahtevima
09.02.2025.•
0
Državljani Srbije okupili su u Njujorku kako bi uputili poruke podrške studentima.
Protest podrške studentima u Karlsrueu: Za pravedniju i slobodniju Srbiju
09.02.2025.•
4
"Protest podrške studentima i građanima Srbije koji se bore za pravdu i istinu" održan je i u nemačkom gradu Karlsrueu, saopštili su organizatori.
Grenel oštro na Glas Amerike i RSE: Nazvao ih levičarima i reliktom prošlosti
09.02.2025.•
10
Posebni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa za specijalne misije Ričard Grenel oštro je kritikovao medije Glas Amerike i Radio Slobodnu Evropu.
Porezi i doprinosi na neto zarade u regionu: Evo koliki su u odnosu na Srbiju
09.02.2025.•
4
Visina prosečne neto plate jedan je od glavnih argumenata snage ekonomije, posebno kada plate rastu, pa ih je zgodno iskoristiti i za sticanje političkih poena, ako zatreba.
Tramp ukinuo bezbednosne dozvole i za Blinkena i Salivena: Bez pristupa obaveštajnim podacima
09.02.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp ukinuo je bezbednosne dozvole za bivšeg državnog sekretara Entonija Blinkena i bivšeg savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivena, saopštila je Bela kuća.
Rusija korak bliže tome da se radna nedelja skrati za jedan sat
09.02.2025.•
4
Predlog zakona o smanjenju radne nedelje za jedan sat u Rusiji poslat je vladi u Moskvi na usvajanje, izjavio je autor zakona Jaroslav Nilov.
Komentari 3
Istraživanje ?
Jer na frontu se poslednjih nedelju dve događaju čudne stvari, Rusi ulaze u sela bez ispaljenog metka, niko ih ne brani, jer ili Zelenski nema više vojske ili su počeli da dezertiraju. Uglavnom ako se to dešava, front će naglo pući i eto Ruske vojske u Kijevu za 10 dana, a tada sledi bezuslovna kapitulacija. Pripojiće celu Ukrajinu Rusiji procedurom "pisma u UN" koje šalje novo Kijevsko rukovodstvo koje će da postave Rusi.
Ako žele da sačuvaju teritoriju koju sada imaju, Zelenski što pre mora da sedne za sto i prihvati ono što mu se sada nudi. Jer ako vojska dezertira ili je nema i Rusi ulaze u prazna sela, kapitulacija je blizu.
predrag
I sta Vojvodina ima protiv Rusa ?!
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar