Velika Britanija i Nemačka na meti Ilona Maska - i nemaju rešenje za to

Velika Britanija i Nemačka imaju nešto zajedničko - obe su pod neprekidnim napadima Ilona Maska.
Velika Britanija i Nemačka na meti Ilona Maska - i nemaju rešenje za to
Foto: Beta/AP
Tako ocenjuje nemački analitičar Volfgang Munšau dodajući da su i Olaf Šolc i Kir Starmer u dilemi kako da se nose s tim, jer obojica moraju da sarađuju s Donaldom Trampom.
 
Međutim, u tekstu na portalu Eurointelligence Munšau navodi da mnogi veruju da veza Trampa i Maska neće trajati predugo i da nije teško zamisliti scenario u kom bi se njih dvojica sukobili u velikom obračunu. 
"Pametni investitori oduvek su znali da je osiguranje od ekstremnih rizika bolja strategija nego klađenje na specifične ishode", ukazuje autor i dodaje da je iz, recimo, centrističke evropske perspektive ekstremni rizik da će savez Tramp-Mask opstati i da će Mask nastaviti da koristi svoju platformu Iks za zagovaranje desničarskih politika u doglednoj budućnosti.
 
Njegova kampanja za razotkrivanje vladine politike u Velikoj Britaniji u vezi sa zlostavljačkim bandama već nanosi ogromnu štetu reputaciji Laburističke partije, a njegova podrška AfD-u u Nemačkoj dovela je do malog, ali značajnog povećanja rejtinga ove stranke u anketama, piše Munšau.
"Nakon izbora 2016. godine, Tramp je takođe pokušao da utiče na javno mnjenje u Evropi, ali mnogo manje efikasno, preko likova poput Stiva Benona ili Ričarda Grenela, bivšeg američkog ambasadora u Nemačkoj. To je imalo određeni komičan prizvuk. Njih dvojica nisu bili ni približno efikasni kao što je Mask danas", dodaje se u tekstu.
 
Munšau ocenjuje da Evropljani nemaju odgovor na ovo.
 
"Stalno slušamo Tijerija Bretona, bivšeg evropskog komesara za industriju, kako EU treba da iskoristi zakon o digitalnim uslugama da pozove Maska na odgovornost. Ali, EU to neće učiniti. Akademici, novinari i medijske organizacije, od kojih mnogi podržavaju levi centar, napustili su platformu Iks s gađenjem i sklonili se na druge platforme gde uglavnom međusobno razgovaraju. Tiktok je takođe platforma koja je uglavnom naklonjena desnici - ne zbog svog kineskog vlasnika, već zato što je desnica pokazala veću veštinu u njenom korišćenju", ukazuje autor.
Uticaj tradicionalnih medija opada svuda, uključujući Evropu, iako u različitom stepenu. Mladi su manje skloni čitanju novina, a tržište za plaćeni sadržaj je mnogo raznovrsnije nego ranije. EU nije imala strategiju kako da odgovori na Trampovu pobedu na izborima. Sigurno nema ni strategiju kako da se nosi s Maskom, zaključuje Munšau.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • predrag

    08.01.2025 21:18
    Tesko je naci resenje za 2 bogata debila tamo gde se ceni samo koliko je ko stekao.
  • w/e

    08.01.2025 19:48
    cool
    Nemaju resenje za to sto neko iznosi svoj stav i planira da intervjuise ljude koje masovno cenzurisu u EU. Zasto se toliko plase slobode govora? Kada ostale platforme cenzurisu bukvalno sve sem drzavne propagande, onda je to EU sloboda govora?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet