I dalje zemljotresi kod Santorinija, stanovništvo beži: Sedam potresa u sat vremena

U podmorju kod svetske turstičke atrakcije, grčkog ostrva Santorini, jutros se nanizalo sedam potresa magnitude između četiri i 4,9 u razmaku od jednog sata.
I dalje zemljotresi kod Santorinija, stanovništvo beži: Sedam potresa u sat vremena
Foto: Beta/AP
Zbog intenzivne seizmičke aktivnosti koja danima potresa to i susedna manja ostrva Civilna zaštita je danas odlučila da i narednih nedelju dana ne rade škole, mada su deca odavno evakuisana.
 
Naučnici proučavaju neviđeni fenomen neprestanih potresa od kojih do sada niko nije nastradao, ali ima štete u šta se ubraja i odron ogromnog stenja koje je u utorak sasvim zatrpalo čuvenu "Crvenu plažu" (Kokkini paralia).
Po naučnom odboru koji se sastao danas više od 800 potresa magnitude veće od tri registrovano je od 1. februara u podmorju između Santorinija i susednog ostrva Amorgosa.
 
Predsednik odbora, seizmolog Eftimios Lekas je danas rekao za javnu televiziju ERT da je "optimističniji" nego prethodnih dana. 
 
Naučnici su se trudili da ohrabre građane bar time što zemljotresi nisu povezani sa vulkanom na Santoriniju i drugim koji je nedaleko, na dnu Egejskog mora.
Seizmološka laboratorija Atinskog univerziteta je danas ocenila da se izgleda smanjuje učestalost potresa magnitude četiri ili vće. Tako ih je 5. februara bilo više od 1.200, a 6. februara 90.
 
Juče je grčki premijer Kirijakos Micotakis prilikom posete Santoriniju isključio katastrofični scenario - da bi to turističko ostrvo moglo biti razoreno. 
 
U četvrtak je na tom svetski poznatom vulkanskom ostrvu proglašeno vanredno stanje do 3. marta da bi se olakšale priprema i upravljanje posledicama zemljotresa. 
 
Više od 11.000 stanovnika od ukupno 15.000 i sezonskih radnika od nedelje je trajektima ili avionima napustilo je sada opusteli Santorini, a evakuacija se nastavlja. 
 
To ostrvo je 2023. godine primilo 3,4 miliona turista.

Santorini i okolna ostrvca, koja se nalaze u zoni jake seizmičke tenzije između evroazijskih i afričkih tektonskih ploča, redovno su pogođeni potresima, ali najčešće slabim. Poslednji smrtonosni potres bio je 1956. godine kada je bilo 48 poginulih i 200 povređenih.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet