Predsednik Kolumbije: Kokain nije ništa gori od viskija

Kolumbijski predsednik Gustavo Petro rekao je da "kokain nije ništa gori od viskija", sugerišući da bi svetska industrija kokaina mogla biti "lako demontirana" ako bi ta droga bila legalizovana.
Predsednik Kolumbije: Kokain nije ništa gori od viskija
Foto: Pixabay
Kolumbija je najveći svetski proizvođač i "izvoznik" kokaina, uglavnom u Sjedinjene Države i Evropu, a vlade provode decenije u borbi protiv trgovine drogom.
 
"Kokain je ilegalan zato što se proizvodi u Latinskoj Americi, a ne zato što je gori od viskija", rekao je predsednik u utorak tokom šestočasovnog ministarskog sastanka koji je prenošen uživo, piše CNN.
 
"Naučnici su to analizirali", tvrdi on.
Lider levice, koji je preuzeo dužnost 2022. godine, obećao je da će se pozabaviti trgovinom drogom i regulisati upotrebu ilegalnih supstanci. Međutim, otkako je došao na vlast, proizvodnja kokaina u Kolumbiji je porasla, prenosi N1.
 
Uzgoj listova koke u Kolumbiji je povećan 10 odsto u 2023. u odnosu na prethodnu godinu, dok je potencijalna proizvodnja kokaina dostigla rekord od više od 2.600 metričkih tona, što je povećanje od 53 odsto, saopštila je Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal u oktobru.
U svom izlaganju na tom sastanku Petro je predložio da se kokain, kao i alkohol, legalizuje radi suzbijanja trgovine ljudima.
 
"Ako želite mir, morate da rasformirate posao (trgovine drogom). Globalna industrija kokaina bi se lako mogla demontirati ako ga legalizuju u svetu. Prodavao bi se kao vino", tvrdi on.
 
Nasuprot tome, Petro je istakao fentanil, sintetičku drogu u žiži opioidne krize u SAD, rekavši da "on ubija Amerikance, ali se ne proizvodi u Kolumbiji".
 
"Fentanil su kao apotekarsku drogu stvorile severnoameričke multinacionalne kompanije, a oni koji su ga koristili postali su zavisnici", rekao je on.
Njegovi komentari dolaze skoro dve nedelje nakon diplomatskog sukoba sa predsednikom Donaldom Trampom nakon što je blokirao sletanje dva američka vojna leta deportovanih migranata, optužujući SAD da tretiraju kolumbijske migrante kao kriminalce. Kolumbija je kasnije pristala da prihvati deportovane i rasporedila je sopstvene avione da pomognu u njihovom povratku, nakon niza pretnji koje su uključivale visoke tarife, zabranu putovanja za kolumbijske državljane i ukidanje viza za kolumbijske zvaničnike u SAD.
 
Kolumbija je bila glavni saveznik SAD van NATO-a i decenijama je bila njen najbliži partner u Južnoj Americi, blisko sarađujući na naporima protiv trgovine drogom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Klaudio Kanidja

    09.02.2025 09:18
    Nije gori ali je zato bolji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet