Zelenski je ocenio da taj sporazum ne štiti njegovu zemlju u ovoj fazi.
"Nisam ovlastio ministre da potpišu sporazum jer nije spreman. Po mom mišljenju, on nas ne štiti", rekao je Zelenski na marginama Minhenske konferencije o bezbednosti i dodao da takav sporazum "mora da sadrži bezbednosne garancije za Ukrajinu".
"Međutim, još ne vidim u dokumentu tu vezu između minerala i zaštite", dodao je on.
Američki državni sekretar Marko Rubio izrazio je u četvrtak nadu da će postići dogovor o ukrajinskim mineralima kako bi se delimično otplatio dug SAD za pomoć koju su pružile Ukrajini za finansiranje rata protiv Rusije.
"Deo tog novca bi išao za otplatu milijardi dolara američkih poreskih obveznika potrošenih u toj zemlji“, rekao je Rubio, dan pošto je Donald Tramp imao telefonski razgovor da predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Rubio je dodao da bi drugi deo novca bio upotrebljen za obnavljanje Ukrajine.
Specijalni izaslanik SAD za Rusiju i Ukrajinu Kit Kelog rekao je danas da SAD ne žele da više strana učestvuje u pregovorima o ukrajinskom rešenju, kao i da Vašington još nije spreman da se pozabavi zahtevima za pružanje kredibilnih bezbednosnih garancija Ukrajini u okviru pregovora.
Tramp koji je američku pomoć Ukrajini kritikovao od početka ruske invazije, rekao je nedavno da želi sporazum o pristupu ukrajinskim rudnim resursima, kao uslov za nastavak podrške SAD.
Ukrajina ima velike zalihe litijuma i titanijuma neophodnih za napredne tehnologije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Marija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar