Nestašica sveštenika u Evropi: Nedovoljno plaćeni, sagorevaju na poslu i nemaju podršku

Pored toga što gubi vernike, naročito u Evropi, hrišćanstvo se suočava sa alarmantnim nedostatkom sveštenika, a mnogi od njih se žale da nemaju podršku i da zato "sagorevaju" na poslu.
Nestašica sveštenika u Evropi: Nedovoljno plaćeni, sagorevaju na poslu i nemaju podršku
Foto: Pixabay (ilustracija)
Britanski sindikat verskih radnika uzburkao je javnost oštrim kritikama na račun svog poslovodstva. 
 
Sindikalci u mantijama traže hitno povećanje plata, jer kako tvrde, više od trećine sveštenika jedva spaja kraj s krajem i prinuđeno je da traži materijalnu pomoć od dobrotvornih organizacija.
Biskup Lari Dafi iz eparhije Kloger na severu Irske pokrenuo je inicijativu da laici katolici mogu da obavljaju versku službu prilikom sahranjivanja vernika, a njegovom zahtevu se pridružilo još nekoliko eparhija u ovoj ostrvskoj državi. Razlog je nedostatak sveštenika. 
 
Eparhija Kloger ima 37 parohija i 85 crkava, a svega 44 sveštenika i dva đakona.
 
To znači da svaki sveštenik radi najmanje za dvojicu, a često i više da bi ispunio svoje dužnosti prema vernicima, piše magazin Biznis i finansije a prenosi N1.
Biskup Dafi upozorava da će taj problem biti još veći, pozivajući se na obeshrabrujuću statistiku da zbog sve slabijeg interesovanja mladih za sveštenički poziv, njegova eparhija bi mogla da spadne na manje od 10 sveštenika tokom narednih petnaestak godina.
 
Uprkos zamerkama da tradicionalne katoličke sahrane uključuju misu koju može da služi samo katolički sveštenik, preduzimljivi biskup tvrdi da teška vremena traže nova rešenja. 
 
On je već napravio program za obuku katolika laika kako da obavljaju pogrebne verske službe. Dafi garantuje da zahvaljujući ovakvoj edukaciji, "neće trpeti kvalitet usluga koje se pružaju porodicama u trenutku smrti njihovih bližnjih". 
 
Istovremeno, to će omogućiti crkvi da smanji svoju zavisnost od sveštenstva i da ujedno ojača osećaj zajedništva u parohijama.
 
Irskog biskupa podržavaju i neke druge "kolege", koje takođe smatraju da je trenutna situacija neodrživa. Naime, Irska trenutno ima oko 3,5 miliona katolika i samo 2.100 sveštenika, od kojih će skoro 550 otići u penziju u narednih 15 godina. 
 
Pritom, više do 300 katoličkih sveštenika je nastavilo da radi i nakon penzionisanja, jer nema ko da ih zameni.
 
Crkva će morati bolje da se "brendira"
 
Nestašica "duhovnog kadra" ne potresa samo Irsku, potvrđuju podaci koje Vatikan objavljuje u svojim statističkim godišnjacima.
 
Prema prošlogodišnjem izveštaju, u svetu ima nešto više od 1,3 milijarde katolika, a jedan sveštenik "pokriva" u proseku preko 3.200 vernika. Broj katoličkih sveštenika raste još jedino u Africi. 
 
To je donedavno bio slučaj i u Aziji, ali sada i ovaj region beleži pad, mada znatno manji od onoga na američkom kontinentu i pogotovo u Evropi, gde je osipanje sveštenstva najizraženije.
 
Ipak, usluge sveštenika su i dalje najkvalitetnije u Evropi, tvrde u Vatikanu.
 
Podaci pokazuju da je u Africi jedan sveštenik zadužen za više od 5.000 vernika, na američkom kontinentu za preko 2.000 njih, dok u Evropi jedan sveštenik brine o 1.800 katolika. Ali bolja srazmera na Starom kontinentu je posledica toga što brže od broja sveštenika opada broj vernika. 
 
Evropa je prošle godine bila u minusu za 474.000 katolika, što je skoro dvostruko više u odnosu na gubitak iz 2022. godine. U ovom vrzinom kolu dodatno zabrinjava podatak da katoličko sveštenstvo postaje sve starije, u svetu je prosek 46 godina a u pojedinim zapadnim zemljama bliži se pedesetoj.
 
Zato više nisu retki glasovi ni u samoj Katoličkoj crkvi da će ova verska institucija morati da pribegne mnogo boljem "brendiranju", ako misli da zadrži stare i privuče nove vernike, ali i sveštenike. 
 
Učestala fraza u poslovnom svetu da kompanije vode "rat za talente“, sada se uvukla i u rečnik katoličkih glasila koja prate aktuelna događanja u verskoj zajednici i crkvenoj hijerarhiji.
 
Sveštenici "sagoreli" na poslu
 
Problemom zašto se osipaju kadrovi u sveštenstvu pozabavio se i Centar za primenjena istraživanja u Apostolstvu (CARA), organizacija specijalizovana za naučne studije o Katoličkoj crkvi. 
 
Centar je uradio istraživanje među više od 5.000 katoličkih sveštenika širom sveta o tome koliko su oni zadovoljni svojim položajem, da li eventualno planiraju da "skinu mantiju" i ako o tome razmišljaju šta su glavni uzroci.
 
Rezultati su pokazali da je svaki peti ispitanik - nesrećan ili nezadovoljan. Sveštenici se žale da su u rešavanju brojnih problema prepušteni sami sebi, da su pod ogromnim pritiskom ne samo u pogledu dnevnih obaveza već i mogućnosti da održe i unaprede veru u zajednicama za koje su odgovorni. 
 
Neki tvrde da zbog toga osećaju sve veći zamor i nedostatak motivacije, te da ih izostajanje podrške dovodi do sagorevanja na poslu.
 
Drugi ukazuju na probleme koje izaziva generacijski jaz među sveštenstvom. Oni navode da stariji sveštenici guše svaku vrstu kreativnosti kod mlađih kolega, koje žele da inoviraju načine za širenje "Božje reči" u svetu. 
 
Podmladak se žali i na kvalitet nastave, odnosno da tokom studiranja ne stiču bilo kakve praktične veštine za suočavanje sa realnim životom koji ih dočeka u parohijama nakon diplomiranja. 
 
Petina ispitanika priznaje da se preispituje oko toga da li je promašilo profesiju, ali svega četiri odsto anketiranih je bilo decidirano da „sa ovom pameću“ nikada ne bi izabralo sveštenički poziv.
 
Prema pomenutom istraživanju, skoro 80% sveštenika je relativno zadovoljno svojom finansijskom situacijom, što deluje logično za one kojima je važnija sreća na onom nego na ovom svetu.
 
Zavet na siromaštvo se ispunjava doslovno
 
Ali i to ima svoje granice, pokazuje pismo koje su britanski sveštenici poslali svojim poslodavcima, prozivajući ih da potpuno ignorišu pogoršanje životnih uslova koje je donela višegodišnja svetska kriza. 
 
Sindikat verskih radnika Unite, koji broji preko dve hiljade članova, izazvao je veliku pažnju u britanskoj javnosti kada je poslao zahtev Nadbiskupskom veću Engleske crkve da se sveštenicima hitno povećaju plate, kako bi bili u mogućnosti da svojim prihodima pokriju rast životnih troškova.
 
Britanski mediji tvrde da ovakav slučaj nije zabeležen još otkako je engleski kralj Henri Osmi osnovao Anglikansku crkvu u 16. veku, otcepivši se od duhovne vlasti u Rimu koja nije imala razumevanja za njegove slobodoumne poglede na bračni život.
 
U javnom pismu koje su potpisali sindikalci u mantijama, ističe se da su značajno viši troškovi hrane i energije - za koje nema naznaka da će početi da padaju u skorijoj budućnosti - doveli mnoge sveštenike i njihove porodice u veoma tešku ekonomsku situaciju. 
 
Dok Nadbiskupsko veće tvrdi da prema njegovim anketama većina verskih radnika "živi veoma udobno", predstavnici sindikata ističu da više od trećine sveštenika jedva spaja kraj s krajem.
 
Sindikalci se pozivaju i na izveštaj dobrotvorne organizacije Clergy Support Trust, u kojem se ističe da je prošle godine pomoć tražilo preko 5.000 anglikanskih sveštenika, više nego ikada do sada. 
 
Drugim rečima, zavet na siromaštvo se sve više ispunjava u doslovnom smislu.
Duhovnici na "lizing"
 
Pored toga, u pismu se kritikuje učestala praksa da se sveštenici angažuju na određeno vreme, čime se dodatno uvećava njihova egzistencijalna nesigurnost. 
 
Predstavnici sindikata ocenjuju da korporativna politika iznajmljivanja radnika "na lizing" svakako ne priliči jednoj duhovnoj organizaciji, posebno ako se ima u vidu da Engleska crkva raspolaže velikim deviznim rezervama, "i sigurno može da priušti povećanje plata i bolje radne uslove za sve sveštenike".
 
Statistika u SAD, gde sa nedostatkom sveštenika kubure i katoličke i pravoslavne crkve, pokazuje da je prosečna godišnja plata za ovo zanimanje ispod 50.000 dolara godišnje i da instruktori joge, na primer, zarađuju dvostruko više. 
 
Američke biskupije imaju glavobolje i oko toga kako da osiguraju isplaćivanje penzija u situaciji kada se udeo penzionisanih sveštenika udvostručio tokom poslednje četiri decenije i trenutno na svakog penzionera dolaze samo dva aktivna sveštenika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marija

    23.02.2025 22:15
    Nadam
    se da ce ovaj clanak procitati barem 50% svestenih lica u Srbiji
  • BoraT

    23.02.2025 21:49
    Neka predju u Pravoslavlje, pa pravac u Srbiju. Kao dobrodoslicu dobijaju najnoviji Audi, pa sve ostalo...
  • Ana

    23.02.2025 21:48
    Evo zaplakah iskreno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Papa Franja u kritičnom stanju

Zdravstveno stanje pape Franje, koji je hospitalizovan zbog obostrane upale pluća, pogoršalo se nakon "produžene respiratorne krize nalik astmi", saopšteno je iz Vatikana.

Nemci u nedelju izlaze na birališta

Nemci izlaze na birališta u nedelju, 23. februara, a istraživanja javnog mnjenja pokazuju jasno vođstvo konzervativnog bloka na čelu sa Fridrihom Mercom.