Kako se proširila glasina da je Tramp agent KGB-a još od osamdesetih?

Prošlog meseca internetom se proširila glasina da je američkog predsednika Donalda Trampa krajem 1980-ih regrutovala sovjetska obaveštajna služba KGB i dala mu kodno ime Krasnov.
Glasinu je pokrenuo status bivšeg sovjetskog i kazahstanskog bezbednosnog zvaničnika Alnura Musajeva, koji nije ponudio dokaze za svoje tvrdnje.
 
Glasina se proširila na društvenim mrežama, gde je jedan nalog objavio niz postova, navodno povezujući dokaze koji podržavaju ovu teoriju, prenosi Index.hr.
"Sada kada je otkriveno da je Tramp 40 godina bio ruski operativac pod imenom Krasnov, koje mu je dao FSB, napisaću jednostavan niz objava s raznim informacijama koje potvrđuju istinitost svega što sam napisao", piše u statusu. 
 
 
Objavu je pogledalo više od 10 miliona ljudi.
The Daily Beast uklonio članak
 
Glasina se dodatno proširila kada je portal The Daily Beast objavio sada izbrisani članak pod naslovom "Bivši obaveštajni oficir tvrdi da je KGB regrutovao Trampa", koristeći samo Musajevljev post na Fejsbuku kao izvor. U tekstu je pisalo da su Musajevljeve optužbe neosnovane.
 
The Daily Beast nije objavio zašto je tekst uklonjen.
 
Glasinu pokrenuo status na Fejsbuku
 
Snopes, sajt za proveru činjenica, piše da se optužbe ne podudaraju sa zvaničnim podacima.
 
Musajev u statusu od 20. februara tvrdi da je 1987. KGB regrutovao "40-godišnjeg američkog biznismena Donalda Trampa, nadimka 'Krasnov'".
 
Musajev je tvrdio da je u to vreme radio u moskovskoj centrali Šestog direktorata KGB-a te da je glavna svrha odeljenja bila regrutacija biznismena iz kapitalističkih zemalja.
 
Musajev nije precizirao da li je Tramp učestvovao u špijunaži, samo da je bio regrutovan.
 
U ranijoj objavi od 18. jula 2018. opisao je Trampov odnos s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom ovako: 
 
"Na osnovu svog iskustva operativnog rada u KGB-u i KNB-u, mogu sa sigurnošću reći da Tramp pripada kategoriji savršeno regrutovanih ljudi. Nemam sumnje da Rusija ima kompromitujuće podatke o predsedniku Sjedinjenih Američkih Država, da je Kremlj godinama promovisao Trampa na položaj predsednika najveće svetske sile."
 
Musajevljeva biografija: U KGB-u radio do 1986.
 
Tramp je posetio Moskvu 1987, navodno kako bi razmotrio moguće lokacije za luksuzne hotele.
 
Nekoliko ruskih sajtova, za koje je teško utvrditi verodostojnost, u kratkim biografijama Musajeva navodi da je u Šestom direktoratu KGB-a bio od 1979. do 1986, kada je prešao u ministarstvo unutrašnjih poslova. Biografija Musajeva na portalu Lenta.ru pripisala je tu informaciju kazahstanskom istoričaru Danijaru Ašimbajevu.
 
Ašimbajev je 22. februara 2025. objavio na Telegramu da Musajev nije imao veze s Prvim direkotoratom, ogrankom KGB-a zaduženim za regrutaciju stranih agenata. Ašimbajev dodaje da bi Musajev to mogao pokušati opovrgnuti tvrdnjom da su njegovi stvarni zadaci bili strogo poverljivi.
 
Novinar i autor V. Tomas Smit mlađi u svojoj knjizi Enciklopedija Centralne obaveštajne agencije navodi da je Šesti direkorat bio zadužen za "sprovođenje finansijskih i trgovačkih zakona, kao i zaštitu od ekonomske špijunaže", dok je Prvi glavni direkorat bio zadužen za špijunske operacije KGB-a.
 
Prethodne optužbe protiv Trampa
 
Trampovi relativno proruski stavovi u poređenju s drugim američkim predsednicima doveli su do ranijih optužbi da je on na neki način ruski agent.
 
Na primer, kontroverzni i nepouzdani Stileov dosije, objavljen neposredno pre nego što je Tramp 2017. stupio na dužnost, tvrdio je da Rusija poseduje kompromitujuće snimke Trampa u seksualnim aktivnostima s prostitutkama u Moskvi, uz druge skandalozne tvrdnje. 
 
CNN je tada objavio da je glavni izvor dosijea, Igor Dančenko, uglavnom prenosio "glasine i spekulacije". On je 2022. oslobođen optužbi za lažno svedočenje FBI-ju o izvorima dosijea.
 
U knjizi American Kompromat iz 2021. novinar Krejg Unger intervjuisao je bivšeg KGB-ovog špijuna Jurija Švetsa, koji je takođe tvrdio da je Rusija kompromitovala Trampa.
 
Švets je tvrdio da je Tramp prvi put Rusima upao u oči 1977, kada je bio meta špijunske operacije – 10 godina pre navodnog regrutovanja koje je pomenuo Musajev. Švets je rekao da je KGB kasnije pokrenuo "ofanzivu šarma" kada je Tramp prvi put posetio Moskvu i Sankt Peterburg 1987. – iste godine koju je pomenuo Musajev.
 
Švets je rekao The Guardianu da je Tramp bio toliko voljan da širi antizapadnu propagandu da su u Moskvi slavili. Ne postoje dokazi koji potvrđuju ove tvrdnje.
Milerov izveštaj
 
Milerov izveštaj dokumentovao je zvanične nalaze bivšeg američkog specijalnog tužioca Roberta Milera o ruskim pokušajima da utiču na američke predsedničke izbore 2016, kao i optužbe o zaveri ili koordinaciji između Trampovog predsedničkog tima i Kremlja. 
 
Ta istraga je utvrdila da je ruska vlada zaista uticala na predsedničke izbore 2016. "u obimnom i sistematičnom obliku" i da su postojale "veze" između članova Trampovog tima i osoba povezanih s ruskom vladom. 
 
Međutim, nije utvrđeno da su članovi Trampovog tima urotnički delovali ili koordinisali sa ruskom vladom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jokan

    07.03.2025 17:06
    Trampe Vuline
  • Batancc Ltd

    07.03.2025 14:50
    Realno
    S obzirom na efikasni ucinak u temeljnoj razgradnji i demontiranju americke demokratije od inauguracije kao i na sabotiranje Ukrajine, reklo bi se da se ipak ne radi samo o glasinama...
  • Nenad

    07.03.2025 14:47
    Trampovi potezi posle ponovnog izbora za Predsednika Sjedinjenih Američkih država u dobrom delu opravdavaju ovu sumnju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet