
Predsednica Parlamenta Albanije tražila prijem Kosova u Savet Evrope
Predsednica Parlamenta Albanije Ilisa Spiropali je na Konferenciji predsednika parlamenata zemalja članica Saveta Evrope tražila prijem Kosova u tu organizaciju.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Ona je u govoru rekla da je to njen glavni zahtev na toj konferenciji.
"Savet Evrope nije potpun bez najnovije države u Evropi, Kosova. Teško je naći drugu državu da je, posle 26 godina slobode i 17 godina nezavisnosti, izgradila demokratiju kao što je Kosovo. Zato je prijem Kosova u Savet Evrope najvažniji zahtev predsednice Parlamenta albanije", rekla je Spiroipali.
Većina poslanika Parlamentarne skupštine Saveta Evrope podržala je 16. aprila 2024. izveštaj kojim se preporučuje prijem Kosova u tu organizaciju sa sedištem u Strazburu.
Međutim to zasad nije prihvatio Komitet ministara Saveta Evrope koji o tome odlučuje, formalno zato što Kosovo nije ispunilo zahtev da se Ustavnom sudu Kosova dostavi na mišljenje statut Zajednice opština sa srpskom većinom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Aerodrom Hitrou zatvoren zbog požara, poremećaji u saobraćaju i narednih dana
21.03.2025.•
0
Ono što je počelo kao požar na električnoj trafostanici u Hejsu, u zapadnom Londonu, dovelo je do zatvaranja Hitrou, jednog od najprometnijih aerodroma na svetu.
Picula: Potrebna nepristrasna istraga o korišćenju zvučnog topa na protestu u Beogradu
20.03.2025.•
11
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju i poslanik u EP Tonino Picula, izjavio je da je "potrebna nepristrasna istraga o korišćenju zvučnog topa na mirnom studentskom protestu u Beogradu".
Privedena tri gradonačelnika
20.03.2025.•
2
Makedonska policija privela je gradonačelnika Kočana u ostavci Ljupča Papazova i dva njegova prethodnika Nikolčeta Ilieva i Ratka Dimitrovskog u istrazi požara u diskoteci "Puls".
Bela kuća: Tramp u potpunosti podržava ofanzivu Izraela u Pojasu Gaze
20.03.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp "u potpunosti podržava Izrael i izraelsku vojsku i akcije preduzete poslednjih dana" u Pojasu Gaze, izjavila je portparolka Bele kuće Kerolajn Livit.
Makedonski ministar o korupciji i požaru: Trule stvari izlaze na videlo gde god počnemo da kopamo
19.03.2025.•
4
Ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Panče Toškovski izjavio je danas da je zbog smrtonosnog požara u diskoteci "Puls" u nedelju u Kočanima pod istragom do sada 26 ljudi.
Dodik najavio obračun sa Srbima koji ostanu u BiH pravosudnim institucijama
19.03.2025.•
12
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik najavio je danas u Zvorniku obračun sa Srbima koji ostanu u državnim pravosudnim institucijama i SIPA.
Policajci osumnjičeni da su pomogli diskoteci u Kočanima da nezakonito dobije dozvolu za rad
19.03.2025.•
1
Državno tužilaštvo Severne Makedonije saopštilo je danas da je sedam policajaca iz Štipa i Kočana osumnjičeno u istrazi požara u kočanskoj diskoteci "Puls" i da je za njih podnet predlog za pritvor.
Proglašen krivim za krađu zlatnog toaleta
19.03.2025.•
0
Britanac Majkl Džons (39) proglašen je krivim pred sudom u Oksfordu za krađu 18-karatnog zlatnog toaleta.
Luizijana prvi put izvršila smrtnu kaznu korišćenjem azotnog gasa
19.03.2025.•
0
Luizijana je izvršila prvu egzekuciju korišćenjem azotnog gasa u istoriji te američke države, nad Džesijem Hofmanom Džuniorom (46), i to nakon 15 godina pauze u izvršenju smrtnih kazni.
Uhapšen gradonačelnik Istanbula - glavni Erdoganov suparnik
19.03.2025.•
4
Turska policija danas je uhapsila gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua, popularnog opozicionog lidera i ključnog rivala predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Objavljeno desetine hiljada poverljivih zapisa o ubistvu Kenedija
19.03.2025.•
0
Administracija predsednika Donalda Trampa objavila je desetine hiljada poverljivih zapisa o ubistvu nekadašnjeg predsednika SAD Džona F. Kenedija 1963. godine.
Komemorativni skupovi širom Severne Makedonije zbog tragedije u Kočanima
18.03.2025.•
0
U centru Skoplja večeras su se okupili brojni građani u znak sećanja na stradale u požaru u kočanskoj diskoteci "Puls".
Putin pristao na prekid vatre na energetsku infrastrukturu Ukrajine
18.03.2025.•
0
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je u telefonskom razgovoru sa američkim kolegom Donaldom Trampom da pristaje na 30-dnevni prekid vatre na energetsku infrastrukturu Ukrajine.
Afera Huavei: Pet osoba u Evropskom parlamentu optuženo za korupciju i pranje novca
18.03.2025.•
5
Pet osoba optuženo je za aktivnu korupciju i pranje novca u istrazi protiv kineske kompanije Huavei (Huawei) zbog sumnje na korupciju u Evropskom parlamentu.
Potpisan sporazum o vojnom savezu Albanije, Kosova i Hrvatske: Srbija traži objašnjenje
18.03.2025.•
40
Kosovo, Albanija i Hrvatska potpisali su u Tirani Deklaraciju o vojnom savezu.
Uhapšen bivši ministar u Vladi RS: Sumnja se da je počinio privredni kriminal
18.03.2025.•
1
Bivši ministar industrije, energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske Željko Kovačević uhapšen je na granici između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Toškovski: Identifikovani svi nastradali u Kočanima - 59 poginulo, 196 povređeno, od toga 20 dece
18.03.2025.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Panče Toškovski izjavio je da je identifikovano svih 59 nastradalih u požaru u diskoteci u Kočanima i da su obdukcije završene.
Mađarski parlament zabranio parade ponosa: Kazna za učestvovanje do 500 evra
18.03.2025.•
3
Mađarski parlament je usvojio zakon kojim se zabranjuju sve parade ponosa u toj zemlji.
Napeto u izolovanoj naučnoj stanici na Antarktiku: Jedan naučnik napao drugog i pretio ubistvom
18.03.2025.•
8
Tim naučnika koji istražuje Antarktik našao se u bazi Sanae IV u uslovima koji podsećaju na horor film.
Bela kuća: Apsolutno nemoguće da SAD vrate Kip slobode Francuskoj
18.03.2025.•
7
Portparolka Bele kuće Karolin Livit izjavila je povodom zahteva francuskog političara Rafaela Gluksmana da SAD treba da vrate Kip slobode, da je to apsolutno nemoguće.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar