Istražitelji u studiji iznose zabrinjavajuće podatke, posebno o trećoj generaciji imigranata čija deca ne znaju nijednu nemačku reč, prenosi sajt Hojte.
Kako se navodi, u vrtićima gde većinu čine deca čiji maternji jezik nije nemački, čak i austrijski mališani zaboravljaju svoj jezik.
Studiju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Tirolu i Gornjoj Austriji u 141 predškolskoj ustanovi u kojoj za više od 50 odsto dece nemački nije maternji jezik.
Zaključak studije je da ovakvo okruženje ne može da pomogne deci u adekvatnom ovladavanju nemačkim jezikom.
Istražitelji su ustanovili da su u mnogim vrtićima zapostavljena deca čiji je maternji jezik nemački.
U 40 odsto vrtića kojima se bavila studija procenat dece čiji je prvi jezik nemački iznosi samo jednu petinu, ili još manje. Autori studije su zbog toga izrazili bojazan da će među austrijskom decom doći do pogoršanja jezičkih veština.
Situaciju dodatno otežava to što roditelji posvećuju malo pažnje u pogledu poznavanja nemačkog jezika kod svoje dece, izjavio je direktor jedne od predškolskih ustanova.
Istraživači ukazuju da je glavni problem u tome što se prihvata situacija u kojoj se u sredinama sa većinski migrantskom populacijom može odlično funkcionisati, a da se nemački ne govori, navodi Hojte.
Autori studije smatraju da bi trebalo uticati na migrantske porodice da se ne zatvaraju za jezik i kulturu većinskog društva u kom žive.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
V
Max
Zorica Simic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar