Ustavni sud Južne Koreje smenio predsednika Jun Suk Jeola

Južnokorejski Ustavni sud zvanično je smenio opozvanog predsednika Jun Suk Jeola.
Ustavni sud Južne Koreje smenio predsednika Jun Suk Jeola
Foto: Beta (Kim Hong-Ji/AP)
Time je završeno njegovo burno predsedništvo i otvoren put za izbore za novog predsednika Južne Koreje, četiri meseca od kada je njegovim kratkotrajnim proglašenjem ratnog stanja izazvano previranje u toj zemlji.
 
Ustavni sud jednoglasno je izglasao smenu Juna, bivšeg poznatog tužioca, koji je prešao put od političkog početnika do predsednika 2022. godine, samo godinu dana od ulaska u politiku. 
U presudi prenošenoj direktno preko nacionalne televizije, vršilac dužnosti predsednika suda Mun Hjung-bae rekao je da je osmočlano sudsko veće podržalo Junov opoziv zato što je njegovim proglašenjem ratnog stanja ozbiljno prekršen ustav i drugi zakoni.
 
"Optuženi, ne samo da je proglasio ratno stanje, već je i prekršio ustav i zakone mobilisanjem vojnih i policijskih snaga da remete sprovođenje pravosudne aktivnosti", rekao je predsedavajući suda. 
 
On je objavio da, s obzirom na ozbiljan negativan uticaj na ustavni poredak i znatne propratne efekte Junovog kršenja zakona, sud smatra da dobre strane podržavanja ustava uklanjanjem Juna sa funkcije daleko nadmašuju nacionalne gubitke od smene predsednika.
Sud je razmatrao političku sudbinu Juna posle njegovog opoziva u decembru u Nacionalnoj skupštini, koja je pod kontrolom liberalne opozicije. Opozvan je u parlamentu posle kratkog uvođenja ratnog stanja koje je podstaklo veliku političku krizu.
 
Pošto je sud presudio da zvanično opozove Juna, po pravilima Južna Koreja mora da održi izbore za novog predsednika u roku od dva meseca.
 
Jun je rasporedio stotine vojnika i policajaca oko Nacionalne skupštine posle uvođenja ratnog stanja 3. decembra prošle godine. Jun je tvrdio da je njegova namera bila da održi red, ali su neki vojni zvaničnici u svojim iskazima rekli da im je on naredio da izvlače poslanike da bi onemogućili glasanje o njegovom ukazu o ratnom stanju, kao i da privedu političke protivnike.
 
Ratno stanje je trajalo samo šest sati pošto su poslanici uspeli da uđu u zgradu parlamenta i jednoglasno izglasaju poništenje njegovog ukaza. Nije bilo nasilja. Pre toga poslednji put je ratno stanje u zemlji proglašeno 1980. godine.
 
Danas su u Seulu, u očekivanju presude Ustavnog suda, organizovana dva skupa, Junovih protivnika i njegovih pristalica.
 
Na skupu protiv Juna blizu stare kraljevske palate u centru Seula ljudi su briznuli u plač i počeli da igraju kada je objavljena odluka Ustavnog suda, a posle su krenuli u šetnju ulicama Seula.
 
Ispred Junove zvanične rezidencije hiljade njegovih pristalica je počelo da vrišti kada su čuli odluku o njegovoj smeni, mahali su južnokorejskim i američkim zastavama.
 
Za sada nije prijavljeno nikakvo veće nasilje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dušan Andrijašević

    04.04.2025 18:39
    Naravno
    Sud je sud. Predsednik može da se žali.Da angažuje advokata(Đuku Bizona).Pravna država.
  • need for speed

    04.04.2025 09:21
    EEEeeeee
    E, vidiš da može!
  • Suština

    04.04.2025 09:00
    Ima i Srbija Ustavni sud!

    Uh, ah, da ....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet