Studenti 2.0 pisali Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope: Evo na koga su se žalili

Studenti koji žele da uče uputili su pismo Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u kojem su naglasili da je njihovo osnovno pravo na obrazovanje i dalje ozbiljno ugroženo.
Studenti 2.0 pisali Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope: Evo na koga su se žalili
Foto: 021.rs
Kako su naveli, to pravo im je ugroženo "usled činjenice da je akademski život u Republici Srbiji, tokom prethodna četiri meseca, doveden do zastoja usled blokada fakulteta koje je pokrenula manjina studenata".
 
Oni su pozvali PSSE da podigne to pitanje na najviši nivo i osigura da pravo na obrazovanje ne postane "žrtva cilja".
 
U pismu predsedniku PSSE Teodorosu Rusopulosu, koje je u ime grupe "Studenata koji žele da uče" potpisao Miloš Pavlović, navodi se da su "takve aktivnosti, iako motivisane razlozima sa kojima mnogi od Studenata saosećaju, uskratile ogromnoj većini studenata ustavom zagarantovano pravo na obrazovanje, dovodeći u pitanje akademsku i profesionalnu budućnost".
Naglašava se da "Studenti koji žele da uče" sa svim kolegama studentima dele duboku posvećenost pravdi, jednakosti i vladavini prava, kao i da u potpunosti podržavaju pravo na miran protest, kao i zalaganje za značajne društvene promene demokratskim putem, ali da smatraju da svaka takva aktivnost mora da poštuje principe koje nastoji da zaštiti. 
 
"Vladavina prava se ne može braniti njenim zaobilaženjem, kao što se ni osnovna prava ne mogu štititi kršenjem prava drugih. Obrazovanje je univerzalno priznato kao osnovno ljudsko pravo i sastavni je deo Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima (1948) i Konvencije protiv diskriminacije u obrazovanju (1960), čija je Srbija potpisnica od 1964. godine", podseća se u pismu.
Naglašava se, da su ti "dokumenti obavezujući u sladu sa međunarodnim pravom, a da je njihova svrha nedvosmislena - osigurati da pristup obrazovanju ostane zaštićen od političkih, ideoloških ili institucionalnih prepreka".
 
"Međutim, od 25. novembra 2024. godine, fakulteti širom Srbije postali su nedostupni ogromnoj većini studenata zbog blokada koje je organizovala mala grupa studenata (procenjuje se između 2–5 odsto). Ova manjina pozvala je na ispunjenje zahteva u vezi sa tragedijom u Novom Sadu, koju smatramo ozbiljnim i osetljivim pitanjem. Međutim, umesto da obezbede svim studentima da uživaju svoja prava, uprave fakulteta su izabrale da u potpunosti suspenduju predavanja - suštinski podržavajući blokade na štetu onih koji žele da nastave svoje školovanje", navodi se u pismu.
 
U pismu se dalje navodi da su "posledice ovih blokada dalekosežne - više od 230.000 studenata suočeno je sa neizbežnim gubitkom tekuće akademske godine, stipendija, prilika za stručnu praksu i prava da svoje studije završe u predviđenom roku, a perspektive za odlazak na postdiplomske studije i započinjanje karijere dovedene su u neizvesnost, dok uprave univerziteta ostaju neosetljive na ponovljene apele za pronalaženje rešenja".
"Uprkos našim brojnim pismima koja smo uputili rektorima i rukovodstvima univerziteta, tražeći da nam se omogući pravom zagarantovan pristup obrazovanju, nismo dobili odgovor", navode Studenti koji žele da uče.
 
Zbog svega toga, ističu Studenti, i obraćaju se PSSE, "instituciji čiji su vodeći principi zaštita ljudskih prava, demokratije i vladavine prava" i od nje traže da se to pitanje podigne na najviši nivo, osiguravajući da, kako kažu, osnovno pravo na obrazovanje ne postane žrtva u ime bilo kog cilja - bez obzira na to koliko ti ciljevi mogu da budu legitimni, naveli su oni.
 
"Pravo na protest i pravo na obrazovanje međusobno se ne isključuju; ona moraju da koegzistiraju na način koji poštuje pravni okvir i osnovne slobode svih pojedinaca. Aktuelna situacija u Srbiji predstavlja zabrinjavajući presedan, u kome se vladavina prava primenjuje selektivno, a nečinjenje akademskih institucija dovelo je do sistematskog uskraćivanja obrazovanja većini studenata. Imajući ovo u vidu, s poštovanjem apelujemo da iskoristite svoj glas i poziciju kako biste se založili za hitno pronalaženje rešenja - onog koje će istovremeno zaštititi pravo na protest, ali i osigurati da univerziteti ispune svoj osnovni zadatak: da obezbede obrazovanje za sve studente, bez diskriminacije ili prepreka", navodi se u pismu.
 
O tom hitnom pitanju, navode dalje Studenti, obavestili su i šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuela Žiofrea, kao i ambasadore država članica Evropske unije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Грађанин

    07.04.2025 13:41
    Ћаци написали нешто? Умирем од жеље да прочитам.
  • Disident

    07.04.2025 13:31
    Putujući cirkus zvani zemlja S
    Sve ovo je izgubilo smisao.
    Studenti u blokadi idu da se žale Evropskom parlamentu na ćacije, ćaciji se žale na studente.
    A ni jedni ni drugi ne shvataju da niko neće da se meša u unutrašnje probleme našeg sveopšteg cirkusa.
    Studenti su dobro krenuli, ali vreme nije radilo za njih. Nadam se da se neće razočarati i napustiti ovu užasnu zemlju.
  • Mićo

    07.04.2025 09:26
    @AntiZaNe
    Na bicikli, pa kod Putina ili brata Sija, a mogu i do Kima Džonga Una.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet