Odbor civilnog društva EU i Srbije: Puna podrška zahtevima studenata, zabrinutost zbog Expo i Jadra

Zajednički konsultativni odbor civilnog društva između EU i Srbije (JCC) usvojio je deklaraciju u kojoj izražava duboku zabrinutost zbog sve veće političke i institucionalne krize u Srbiji.
Odbor civilnog društva EU i Srbije: Puna podrška zahtevima studenata, zabrinutost zbog Expo i Jadra
Foto: 021.rs
Oni su uputili snažan apel za poštovanje vladavine prava, slobodu medija i odgovornost institucija.
 
Poseban akcenat stavljen je na studentske proteste, netransparentne projekte poput EXPO 2027 i rudarskog projekta Jadar, kao i zloupotrebe policijskih ovlašćenja.
JCC je istakao da pažljivo prati velike studentske proteste koji su usledili nakon tragedije u Novom Sadu, izražavajući punu podršku zahtevima srpskih studenata za pravdu, odgovornost i funkcionalne institucije, preneo je N1.
 
Odbor je osudio svako nasilje nad mirnim demonstrantima i zatražio hitne istrage, uključujući i tvrdnje o upotrebi zvučnog oružja protiv građana.
"Mladi su ključ budućnosti Srbije", navodi se u deklaraciji, uz poziv vlastima da uspostave okvire za snažno uključivanje mladih u donošenje odluka i poboljšanje poverenja u institucije.
 
JCC je deklaracijom pozvao Evropsko javno tužilaštvo da istraži moguće zloupotrebe sredstava EU, posebno u vezi sa rekonstrukcijom železničke stanice u Novom Sadu.
 
Takođe je izrazio zabrinutost zbog korupcije, netransparentnosti i političkog uticaja na pravosuđe, ističući da je napredak ka članstvu u EU moguć samo uz stvarnu posvećenost reformama.
 
Posebnu pažnju u debati koja je prethodila usvajanju deklaracije izazvala je priprema za EXPO 2027, pri čemu je JCC izrazio zabrinutost zbog tzv. „lex specialis“, zakona koji omogućava državnim preduzećima da zaobiđu Zakon o javnim nabavkama. Ovakva praksa, kako se navodi, otvara prostor za diskriminaciju, nepotizam, korupciju i ugrožavanje bezbednosti.
 
Deklaracijom se zahteva hitna procena ustavnosti spornih članova zakona, kao i obavezna javna rasprava pre bilo kakvih izmena. Naglašena je i potreba da pojednostavljene procedure ne dovedu do smanjenja bezbednosnih i ekoloških standarda tokom izgradnje. JCC je upozorio i na odsustvo javne rasprave i socijalnog dijaloga u vezi sa kontroverznim projektom Jadar, ističući da se odluke koje direktno utiču na zdravlje i životnu sredinu ne mogu donositi bez učešća lokalnih zajednica i civilnog društva.
 
U deklaraciji se navodi i da su napadi na nezavisne medije i organizacije civilnog društva sve češći, uz kampanje diskreditacije, pravno uznemiravanje i uskraćivanje pristupa informacijama. Istaknuto je da je civilno društvo ključni partner u reformama i zaštiti demokratskih vrednosti, te da mora biti uključeno u sve faze procesa pristupanja EU.
 
JCC je ocenio da je proces evropskih integracija Srbije trenutno usporen usled izostanka stvarnih reformi u oblasti pravosuđa, medijskih sloboda i borbe protiv korupcije. U deklaraciji se takođe izražava zabrinutost zbog moguće manipulacije izbornim procesima i političke nestabilnosti uoči potencijalnih vanrednih izbora.

U dokumentu se pozivaju vlasti Srbije i institucije EU da konkretizuju preporuke kroz mehanizme praćenja, institucionalni dijalog i podršku civilnom društvu. Sledeći sastanak JCC biće održan u Beogradu u drugoj polovini godine, što će, kako se navodi, biti ključna prilika da se preispita kredibilitet evropskog puta Srbije.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet