Šta pokazuju protestna pisma bivših izraelskih vojnika?

Gotovo 1.000 bivših izraelskih vojnika u protestnim pismima optužilo je svoju vladu da vodi rat iz političkih razloga.
Šta pokazuju protestna pisma bivših izraelskih vojnika?
Foto: AP Photo
Osim toga u protestnim pismima oni zameraju vladi da još uvek nije uspela da vrati kući preostale taoce, što pokazuje duboke podele i razočaranje u izraelskom društvu zbog borbi u Gazi.
 
Kada su veterani izraelskog vazduhoplovstva prošle nedelje potpisali otvoreno pismo pozivajući na prekid rata u Gazi, vojska je odmah reagovala, rekavši da će otpustiti svakog aktivnog rezervistu koji potpiše dokument. 
 
Ali u danima nakon toga, hiljade vojnika i iz drugih rodova potpisalo je slična pisma.
Pisanje pisama podstakla je odluka premijera Benjamina Netanjahua 18. marta da se nastavi rat, umesto da se drži primirja koje je omogućilo oslobađanje nekih talaca. On kaže da je potreban vojni pritisak da se Hamas primora da oslobodi preostale taoce. Kritičari i porodice talaca, strahuju da će to dovesti do njihove smrti.
 
Mesec dana nakon što je Netanjahu nastavio rat, nijedan od 59 talaca koje drži Hamas nije oslobođen ili spašen, a veruje se da su 24 još uvek živa.
 
Skoro 70 odsto Izraelaca sada kaže da je povratak talaca najvažniji cilj rata, u odnosu na nešto više od 50 odsto u januaru 2024. godine. Skoro 60 odsto ispitanika reklo je da se Netanjahuova dva cilja ne mogu ostvariti zajedno.
Mnogi ljudi su bili iznenađeni hitnom odlukom vojske da otpusti rezerviste vazduhoplovstva koji su potpisali protestno pismo.
 
Vojska, koja je obavezna za većinu Jevreja, dugo je služila kao ujedinjujuća snaga među jevrejskom većinom u Izraelu. Mnoge ključne jedinice se u velikoj meri oslanjaju na rezerviste, od kojih su mnogi u svojim 40-im godinama.
 
Vojska je saopštila da bi to trebalo da bude "iznad svih političkih sporova", a, kako je protestni pokret rastao, vojni zvaničnici su počeli da poručuju da vojska shvata pisma "veoma ozbiljno".
U aktivnoj službi je još uvek nekoliko stotina potpisnika, a vojska, posle 18 meseci borbe, nije u poziciji da odbije rezerviste.
 
Mnogi Izraelci su besni i zbog toga što se rezervisti stalno pozivaju u akcije, a vlada nastavlja da daje poštede, odnosno vojna izuzeća ultraortodoksnim Jevrejima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realista

    18.04.2025 13:58
    Činjenice
    IDF ima blizu 200.000 aktivnih vojnika a 500.000 čine rezervni sastav. U direktnom sukobu sa recimo armijom SAD, ja bih se kladio na IDF. Tih 1000 "potpisnika" su Izraelci sa korenima u palestini i čine 0,5% ukupnog broja vojnika - potpuno nebitan broj čak i da ih sve otpuste.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Makron pozvao istraživače da izaberu Francusku

Emanuel Makron pozvao je istraživače da izaberu Francusku i Evropu i zakazao im sastanak 5. maja u pokušaju da privuče američki sektor istraživanja koji je pod pretnjom zbog politike Donalda Trampa.