"Ovde u Francuskoj istraživanje je prioritet, inovacija je kultura, nauka je horizont bez granica", napisao je francuski predsednik na mreži Iks.
Prema nekim najavama, on će 5. maja okupiti veliku zajednicu istraživača, za sastanak koji još ima nejasne obrise.
Paralelno sa tim vlada je u četvrtak pokrenula platformu nazvanu "Izaberite Francusku za nauku", predstavljenu kao "prva faza za pripremu prihvarta međunarodnih istraživača".
Od povratka Donalda Trampa u Belu kuću u januaru istraživači i univerziteti su na meti njegove vlade i strahuju za svoju budućnost, zbog podrivanja istraživanja i drastično smanjenih finansiranja.
Istraživači ili oni koji žele da to budu sve više razmišljaju o napuštanju zemlje koja je do sada smatrana rajem za istraživanja u brojnim oblastima, piše Frans pres.
U Francuskoj je ministar zadužen za visoko obrazovanje i istraživanje Filip Batist od početka marta tražio od univerziteta da rade na tome kako prikupiti sredstva za njihovo prihvatanje.
"U vreme kada međunarodni kontekst danas stvara uslove za talas mobilnosti bez presedana među istražitvačima širom sveta Francuska želi da se pozicionira kao mesto za prihvat onih koji žele da nastave svoj rad u Evropi, oslanjajući se na ekosistem i infrastrukturu istraživanja naše zemlje", rekao je Filip Batist u zajedničkom saopštenju sa ministarkom obrazovanja Elizabet Born i generalnim sekretarom za investicije Brunom Bonelom.
Platforma koju su pokrenuli nastoji da prikupi projekte za prihvat međunarodnih istraživača spremnih da dođu da žive u Evropi, koje nude univerziteti, škole i istraživačke ustanove.
Tematika istraživanja ovih projekata treba da se odnosi na zdravlje, klimu i biodiverzitet, digitalizaciju i veštačku inteligenciju, svemir ili poljoprivredu.
Prema vladi, svaki projekat koji finansiraju institucije, uz moguće i teritorijalne jedinice i privatni sektor, mogao bi da dobije od vlade do 50 odsto ukupne vrednosti projekta.
Univerzitet Eks-Marsej (AMU) koji je početkom marta uputio apel američkim istraživačima, juče je objavio da će prvi istraživači stići početkom juna.
AMU je pokrenuo program "Bezbedno mesto za nauku" sa projektom izdvajanja između 600.000 i 800.000 evra po istraživaču u periodu od tri godine.
Paralelno sa tim, bivši francuski predsednik Fransoa Oland, koji je sada ponovo poslanik, podneo je predlog zakona kojim se otvara mogućnost stvaranja specijalnog statusa "naučnog izbeglice" da bi se omogućilo privlačenje u Francusku američkih istraživača koji su pod pretnjom Trampove administracije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar