Orbanova kampanja protiv članstva Ukrajine u EU: Najveći "neprijatelji" Zelenski i Fon der Lajen

Mađanskim građanima ovih dana na kućne adrese stižu glasački listići sa jednostavnim pitanjem: "Podržavate li članstvo Ukrajine u Evropskoj uniji?"​
Orbanova kampanja protiv članstva Ukrajine u EU: Najveći "neprijatelji" Zelenski i Fon der Lajen
Foto: Beta/AP
Uz slogan "Ne dozvolimo da odlučuju umesto nas", prikazane su tri osobe koje mađarska vladina propaganda često predstavlja kao pretnje: ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i nemački političar Manfred Veber, lider Evropske narodne stranke u Evropskom parlamentu, kojoj pripada i najjači Orbanov opozicioni protivnik.​
 
Kakvo to "veliko spremanje" najavljuje Orban?
 
Tema je članstvo Ukrajine u Evropskoj uniji, proces koji je još daleko od realizacije i o kojem ovi političari nemaju direktnu ovlašćenost da odlučuju. 
 
Mađanskim građanima ovih dana na kućne adrese stižu glasački listići sa jednostavnim pitanjem: "Podržavate li članstvo Ukrajine u Evropskoj uniji?"​
Iako je pitanje neutralno formulisano, mađarska vlada jasno je stala na jednu stranu. Premijer Viktor Orban prošle nedelje pozvao je građane da izađu na referendum, tvrdeći da bi članstvo Ukrajine značilo "da bismo sav mađarski novac morali trošiti na Ukrajinu". 
 
Vlada je, bez ikakvih dokaza, upozorila i da bi dolazak "jeftine radne snage" iz Ukrajine ugrozio radna mesta Mađara te da bi se zbog niskih stopa vakcinacije u Ukrajini proširile zarazne bolesti, piše Gardijan, prenosi NIN.
Orbanova politika mogla bi dovesti do ozbiljnog sukoba s Briselom
 
Bivši evropski komesar iz Mađarske, Laslo Andor, ocenjuje da je Fides još pre nekoliko godina prepoznao da "među građanima postoji otpor prema uključivanju u rat".
 
"No taj se sentiment sistematski koristi kako bi se opravdalo odbijanje pružanja prave podrške Ukrajini", kaže Andor.​
 
Mađarska je više puta pokušavala da blokira evropske sankcije protiv Rusije, a iako je na kraju često popuštala, uspela je da zadrži šest milijardi evra pomoći drugim članicama za vojnu pomoć Ukrajini, a odbila je i da potpiše dve ključne deklaracije podrške toj zemlji. 
 
Sada bi Orbanova politika mogla da dovede do ozbiljnog sukoba s Briselom, u trenutku kada se suočava s najjačim izazivačem u poslednjih desetak godina.​
 
Zemlje članice EU sve ozbiljnije raspravljaju o aktiviranju krajnje mere: ukidanju Mađarskoj prava glasa u skladu s članom 7. Ugovora o Evropskoj uniji. 
 
Iako se zasad radi tek o početnim razgovorima, većina upućenih smatra da je takav scenarij teško izvodljiv jer bi za ukidanje prava glasa bila potrebna jednoglasna odluka svih preostalih 26 članica.​
 
Pre nekoliko godina Poljska je najavila da će braniti Mađarsku vetom; danas se pretpostavlja da bi istu ulogu mogao preuzeti slovački premijer Robert Fico. Postupak prema članu 7. pokrenut je još 2018. godine, ali od tada nije značajno napredovao.​ No, vetrovi u Briselu se menjaju.
 
"Orban danas otvoreno opstruira inicijative koje većina država članica smatra ključnima za sigurnost i budućnost Evrope", upozorava Andor, prisjećajući se kako su prvi ozbiljni problemi u Mađarskoj počeli još 2010–2011. godine, s udarima na nezavisnost sudstva.​
 
Neki smatraju da bi pravi sukob mogao nastati ako Mađarska pokuša da blokira produženje sankcija Rusiji, uključujući zamrzavanje 210 milijardi evra ruske imovine unutar EU-a. Ta imovina ključna je za finansiranje ukrajinskog otpora i buduću obnovu zemlje, a odluka o njenom zamrzavanju mora se produživati jednoglasno, do kraja jula.​
 
"Da imaju podršku SAD-a, Mađari bi sigurno pokušali blokirati odluku. Time bi se de facto stavili izvan Evropske unije", tvrdi jedan visoki zvaničnik EU.
 
"Dosta nam je njegovog ponašanja"
 
No diplomate ukazuju da je Mađarska do sada uvek na kraju odustala od svojih pretnji, posebno kada oseti međunarodni pritisak.
 
"Ako je suditi po prošlosti, trebalo bi da budemo sigurni. No, bilo bi neodgovorno na oslanjati se na to", kaže jedan iskusni diplomata.​
 
Poslanica Evropskog parlamenta iz Holandije, Tineke Strik, koja predvodi rad na praćenju vladavine prava u Mađarskoj, kaže da su "države članice sve umornije od Orbanovog ponašanja". 
 
Prema njenim rečima, čak 19 vlada već je spremno da podrži sledeći korak u okviru člana 7, ali i dalje nema dogovora o zajedničkoj strategiji.
Grupa poslanika Evropskog parlamenta nedavno je boravila u Mađarskoj i zaključila da se stanje demokratije "ubrzano pogoršava".
 
Posebno zabrinjava sve jači pritisak na nezavisne glasove. 
 
U svom govoru prošlog meseca, Orban je novinare, političke aktiviste i sudije nazvao "insektima", koristeći retoriku koja podseća na najcrnje periode evropske istorije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ne razumem

    20.04.2025 23:10
    Zašto ovaj "pravdoljubivi" čikica ne izađe iz te zle EU i ne uđe u BRIKS?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet