FOTO U violini tokom popravke otkrivena skrivena poruka: Instrument napravio robijaš u logoru Dahau

Nakon što su trgovci umetninama u Mađarskoj poslali na popravku violinu koju su godinama čuvali, otkriveno je da je taj instrument napravio jevrejski zatvorenik unutar logora Dahau.
FOTO U violini tokom popravke otkrivena skrivena poruka: Instrument napravio robijaš u logoru Dahau
Foto: Beta/AP
"Probni instrument, napravljen u teškim uslovima bez alata i materijala. Dahau. Godina 1941, Francišek Kempa", pisalo je u izlizanoj poruci sakrivenoj unutar violine, koja je pronađena prilikom popravke.
 
Iako je izrada instrumenta ukazivala na veštog majstora, profesionalac koji je popravljao violinu bio je zbunjen lošim kvalitetom drveta i grubim alatima korišćenim za njenu izradu, što nije odgovaralo očiglednoj veštini, preneo je "Associated Press".
"Ako pogledate njene proporcije i strukturu, možete videti da je to majstorska violina, koju je napravio čovek vešt u svom zanatu. Ali izbor drveta bio je potpuno neshvatljiv", rekla je mađarska trgovkinja umetninama Sandra Katona.
 
 
Foto: Beta/AP
 
Motivisan kontradikcijom, profesionalac koji je popravljao violinu rastavio ju je i otkrio Kempinu skrivenu poruku, koja je očigledno predstavljala objašnjenje, čak i izvinjenje majstora za izradu violina, primoranog brutalnim ograničenjima svog zatočeništva da napravi instrument koji nije ispunjavao njegove standarde.
 
 
Foto: Beta/AP
Dahau, koji se nalazio u blizini Minhena, bio je prvi koncentracioni logor koji su nacisti osnovali u martu 1933. godine. U početku je služio za političke zatvorenike, ali je kasnije postao model za druge logore, u kojima su zatvarani Jevreji, Romi, sveštenstvo, homoseksualci i drugi koje je ciljao nacistički režim.
 
Vremenom je postao mesto prisilnog rada, medicinskih eksperimenata i brutalnog kažnjavanja, a bio je u funkciji sve dok ga nisu oslobodile američke snage 29. aprila 1945. godine.
 
 
Foto: Beta/AP
 
Veruje se da je najmanje 40.000 ljudi u njemu umrlo zbog gladi, bolesti, pogubljenja ili zlostavljanja.
 
Postoje brojni dokazi da su muzički instrumenti bili prisutni u koncentracionim logorima širom centralne i istočne Evrope tokom Drugog svetskog rata, ali se veruje da su svi poznati instrumenti koji su preživeli Dahau doneli zatvorenici.
 
 
Foto: Beta/AP
 
Kempina "violina nade", kako je nazvana, jedini je poznati instrument koji je zapravo napravljen u logoru, a nije poznato kako je violina napustila Dahau i na kraju stigla do Mađarske.
Prema dokumentima koje je muzej u spomen-obeležju Dahau dostavio mađarskim trgovcima umetninama, Francišek Kempa preživeo je rat i vratio se u rodnu Poljsku, gde je nastavio da pravi instrumente sve do svoje smrti 1953. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Podbarac Bata

    29.04.2025 07:54
    uh
    Tužna istorija predivnog instrumenta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Otkriven zvanični uzrok smrti Džina Hekmana

Zvanični uzrok smrti glumca Džina Hekmana je, prema nalazima Kancelarije medicinskog istražitelja u Novom Meksiku, zapušenje krvnih sudova srca i teške hronične hipertenzivne promene na bubrezima.