Brod "Galeb" propada u riječkoj luci
Školski brod Jugoslovenske ratne mornarice "Galeb", koji je decenijama bio ploveća rezidencija tadašnjeg predsednika Josipa Broza Tita, postao je za grad Rijeku "skupa olupina".
U brod, kojim je Tito putovao 14 puta i posetio 18 zemalja u Evropi, Aziji i Africi, a koji je grad nameravao da pretvori u muzej, od 2008. godine uloženo je skoro milion evra, a brod i dalje "trune" na vezu u luci, navodi portal Index.hr.
Novac je potrošen najpre za pregled broda, na njegovu kupovinu na licitaciji, a zatim na godišnje troškove usluga prema nalogu Lučke kapetanije. Značajna sredstva data su za razne radove na brodu, na usluge mornara, pomorske agenture i špedicije, troškove godišnjeg veza...
"Galeb" je izgrađen 1938. godine u italijanskom brodogradilištu Ansaldo Genova pod imenom "RAMB III". U Drugom svetskom ratu Italijani su ga koristili kao transportni brod, a nakon kapitulacije Italije,1943. Nemci su ga koristili za postavljanje mina u severnom Jadranu. Saveznički avioni su ga 1944. potopili u riječkoj luci, a 1948. iz Jadrana ga je izvukao splitski Brodospas, nakon čega je brod obnovljen, luksuzno uređen, preimenovan u "Galeba" i predan Jugoslovenskoj ratnoj mornarici.
Tito je brod koristio od 1953. godine, a zadnji put je njime putovao 1979. godine. Početkom rata devedestih, "Galeb" je iz Pule prebačen u Boku Kotorsku, gde je ostao do kraja te decenije. Kupio ga je grčki brodovlasnik s namerom da od njega napravi luksuznu jahtu. Pošto je grčki vlasnik upao u finansijske probleme, u postupku zaplene preuzeo ga je Grad Rijeka, gde brod i danas trune na vezu.
Komentari 4
Joker
Davorin
ombre
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar