Zapadne vlade poručile su da je neophodno da Irak dobije novu, jedinstvenu vladu, koja bi potrebe svih narodnih grupa uvažavala, a čime bi se sprečio građanski rat, tj. rat konfesionalnih i etničkih grupa.
Nemačka vlada upozorila je na opasnost zaoštravanja sukoba u Iraku i zatražila da se spreči građanski rat i formira nova vlada, koja bi potrebe svih narodnih grupa ravnopravno uvažavala, prenose nemački mediji. "Mora se sprečiti građanski rat konfesionalnih i etničkih grupa", rekao je portparol nemačke vlade Štefen Zajbert danas u Berlinu i ocenio da rešenje problema defitino leži u Bagdadu.
On je ukazao na potrebu da se u Bagdadu formira jedna vlada koja bi bila fer i objektivna prema potrebama svih narodnih grupa. I šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer je upozorio da aktuelna situacija predstavlja jednu veliku opasnost kako za Irak, tako i za susedne države. On je, kako prenose nemački mediji, zahtevao od iračkog vođstva da deluje i formira vladu u kojoj bi na odgovarajući način bile zastupljene i religije i regije Iraka.
Francuska je pozvala na formiranje vlade jedinstva u Iraku, sa ili bez šiitskog premijera Nurija al-Malilika, da bi se borila protiv sunitskih ekstremista koji napreduju ka Bagdadu. Ministar spoljnih poslova Francuske Loran Fabijus je rekao da ofanziva pripadnika ekstremističke grupe Islamska država Irak i Levant, koji su se približili Bagdadu, predstavlja pretnju bez presedana.
Takođe, izvori iz američkog kongresa su najavili da će američki državni sekretar Džon Keri uskoro otputovati u Irak. AFP navodi da nije bilo više informacija o tome kada će Keri posetiti Irak, usred vojne ofanzive ekstremista.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar