Hrvatska ekonomija posrće
Godinu dana pošto se Hrvatska pridružila Evropskoj uniji sa nadom da će joj članstvo doneti nagli ekonomski uspon, ekonomija te zemlje i dalje je jedna od najslabijih u evropskom bloku, zaglibljena u dubokoj recesiji i sa stopom nezaposlenosti od 20 odsto.
Ova jadranska zemlja sa ukupno 4,2 miliona stanovnika, u kojoj je čak polovina mladih nezaposlena, beležila je ekonomski pad u 10 poslednjih kvartala, a samo je Grčka pretprela veći sunovrat od 2009. do 2013. godine, prenosi AFP.
U prvom kvartalu ove godine, Hrvatska je zabeležila privredni pad za 0,4 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, pre nego što se pridružila EU.Vlada levog centra na čelu sa socijademokratskim premijerom Zoranom Milanovićem gajila je velike nade da će članstvo u Uniji podstaći strana ulaganja u bivšoj jugosvlovenskoj republici, ali u odnosu na godinu pre pristupanja prošlog jula, direktna strana ulaganja u 2013. u Hrvatskoj opala su za 60 odsto.
Eksperti kažu da investitori zaziru od čestih izmena zakona, visokih nameta, krutih zakona o radu i nesigurnosti investicija, navodi francuska agencija.
Za razliku od Bugarske i Rumunije, koje su se EU pridružile 2007. godine, Hrvatska je tom bloku pristupila u zenitu globalne finansijske krize, kada banke nisu bile toliko spremne da ulažu kapital, podseća AFP.Hrvatska, kojoj turizam donosi 15 odsto ukupnog BDP-a, isuviše zavisi od stranaca koji dolaze na odmor u tu zemlju.
Investitori za ovakvu situaciju ne krive EU, već hrvatske vlasti, koje su spore u preduzimanju preko potrebnih reformi, pogotovu s obzirom na neefikasan i suviše glomazan javni sektor koji upošljava oko 400.000 ljudi.Nestabilna politička situacija ne pomaže sprovođenju reformi, sa duboko podeljenom i veoma nepopularnom vladajućom partijom, zaključuje francuska agencija.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar