Da li je prelazak na evro bio greška?

Evro je bogate evropske zemlje učinio još bogatijim, a siromašne su postale još siromašnije - procenjuju ekonomski analitičari.
Evro je bogate evropske zemlje učinio još bogatijim, a siromašne su postale još siromašnije - procenjuju ekonomski analitičari.

U analizama opravdanosti uvođenja evra kao zajedničke evropske valute, ekonomski portali navode da je prelazak na evro podelio zonu evra na dva "tabora" - onaj koji je profitirao i onaj koji je dodatno ekonomski osiromašio.

Kada neka zemlja prelazi sa svoje valute na evro to automatski čini skupom proizvodnju unutar zemlje. Kod siromašnijih zemalja "skaču" isplate radnicima, kao i plate i proizvodna vrednost produkcije. Istovremeno, smanjuje se rentabilnost proizvodnje i zemlja ekonomski postaje još slabija.

U bogatijim zemljama taj prelazak je drugačiji. Na primer, Nemačkoj zajednička valuta omogućava da privuče radnike iz inostranstva, čini jeftinijom proizvodnju i samim tim jača ekonomiju. Nemačka je zbog toga, u trenucima velike ekonomske krize jedina bila su stanju da izdvoji milijarde evra i da istovremeno otpiše deo dugova državama poput Portugala, Grčke, Španije i Kipra.

Da li je evro za 12 godina postojanja uspio da zameni nezaobilazni dolar?

Stručnjaci napominju da je u početku evro pomerio svog konkurenta sa "vladajuće pozicije". Kada se pojavio evro, njegov kurs bio je jednak kursu dolara. Kasnije je čak dodatno skočio i dostigao razmere od jednog i po dolara. Ali, velika kriza pokazala je sve slabosti evra.

Ipak, za razliku od sve većeg broja skeptika među Evropljanima, vlade članica EU i dalje veruju u euro. Tako će od naredne godine spisak članova zone evra popuniti novi član - Litvanija. Litvanska vlada je, poput još nekih, bez obzira što se tome protivi veliki broj Litvanaca, pripremila prelazak na evro, dok su prodavnice već spremile nove cenovnike.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija

Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.