Radnici "Mekdonaldsa" protestuju tražeći veće plate
Više od 1.300 radnika okupilo se juče u predgrađu Čikaga da razgovara o budućnosti njihove kampanje, koju su uporedili s pokretom za građanska prava. Ona se za manje od dve godine proširila na desetine gradova u SAD.
Obučeni u majice kratkih rukava s natpisima "Borba za 15 dolara" i "Mi vredimo više", radnici su uzvikivali da će pobediti, ako se budu držali zajedno.
"Ljudima je dosta svega", rekla je jedna od štrajkačica, 20-godišnja Sindi Enrikes. Satnica od 8,25 dolara koliko zarađuje u Mekdonaldsu nije joj dovoljna da upiše koledž i postane policajka, a jedva joj pokriva kiriju.
Međunarodni sindikat zaposlenih u uslužnim delatnostima pruža finansijsku i organizacionu podršku štrajkačima iz sektora brze hrane.
Oni su proteste počeli krajem 2012. u Njujorku, u okviru kojih su imali celodnevne obustave rada i glasne, ali mirne demonstracije ove godine ispred upravne zgrade Mekdonaldsa, gde je 130 demonstranata uhapšeno kada su ušli na posed kompanije.
I predsednik SAD Barak Obama i mnoge druge demokrate širom zemlje zalažu se za povećanje federalne minimalne cene rada na 10,10 dolara po satu. Sadašnja minimalna cena rada u SAD je 7,25 dolara po satu, što je oko 15.000 dolara godišnje za nekoga ko radi 40 sati nedeljno, mada mnogi radnici u restoranima brze hrane imaju manje sati.
Oni kažu da im ta satnica nije dovoljna jer su mnogi od njih sada odrasli ljudi s vlastitom decom, a ne tinejdžeri koji zarađuju za džeparac.
Vlasnici restorana, međutim, upozorili su da bi povećanje satnice na 15 dolara moglo da dovede do zatvaranja restorana i ukidanja radnih mesta.
Nacionalna asocijacija restorana rekla je prošle sedmice da povećanje minimalne cene rada po satu na 15 dolara neće rešiti problem nejednakih zarada i da je kampanja radnika u sektoru brze hrane pokušaj sindikata da povećaju broj članova.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar