VIDEO: Kako ISIS uči decu da pucaju i odsecaju glave
Oni na internet postavljaju snimke dece, uglavnom dečaka, koji pucaju iz automatskih pušaka baš kao "veliki".
Edukovanje mladih kadrova i širenje ideologije među njima jedan je od osnovnih ciljeva kojima teži ova ekstremistička mreža, koja se širi iz Sirije u Irak.
Jedan dečak (13), koji je govorio za CNN pod uslovom da ostane anoniman, objasnio je kako je pobegao u Tursku nakon što je bio izabran za ISIS-ov kamp za mlade teroriste. "Moji drugovi i ja smo imali časove u džamiji. Oni su nas učili da bi trebalo da se borimo za džihad, sa Islamskom državom. Ja sam hteo da idem, ali mi otac nije dao", rekao je dečak koji se predstavio kao Muhamed.
Međutim, nakon što je sinu zabranio da se bori za džihad, vojnici ISIS-a su došli na kućni prag Muhamedovog oca i pretili da će mu odseći glavu. Nije bilo izbora; dečak je morao da ode u kamp.
Mališan je naveo da su svakodnevno marširali, čitali Kuran i učili kako da rukuju oružjem, uključujući i kalašnjikov. Neretko su prisustvovali užasnim demonstracijama sile.
"Jedan mladić nije postio za vreme Ramazana, pa smo gledali kako ga razapinju. Tako su ga ostavili tri dana. Videli smo i ženu koja je bila kamenovana zbog preljube", ispričao je dečak, koji je dodao da su posmatrali i odsecanja glava.
Dečakov otac je nekoliko puta probao da sina izvuče sa ovog mesta, ali bezuspešno. "On je samo dete, a oni žele da ga pretvore u bombaša samoubicu. Pričaju mu da će ići u raj i slično", rekao je njegov otac.
Dodaje da dečaci misle da su oružje i rat vrlo zanimljivi, ne shvataju težinu ovih sukoba.
Posle nekoliko pokušaja čovek je nekako uspeo da svog sina izvuče iz kampa, nakon čega su se svi porodično preselili u Tursku.
"Volim moju religiju, jer sam musliman. Sa ocem sam išao u džamiju i pre nego što se ISIS pojavio. Međutim, otac me je učio da vera nije izgovor za borbu, već da je ona oličenje ljubavi i oproštaja", rekao je dečak.
Komentari 1
Bojler
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar