Prekid primirja, granate padaju na Donjeck
To predstavlja novo kršenje prekida vatre između ukrajinskih i proruskih snaga, koji je na snazi tek 40 sati, a već je jednom prekršen kasno sinoć, kad se artiljerijska vatra čula i u Marijupolju, gradu sa oko pola miliona stanovnika na Azovskom moru nedaleko od granice sa Rusijom.
Granate koje danas padaju na Donjeck stižu sa područja u blizini aerodroma, koji je pod kontrolom ukrajinskih snaga, iako je sam grad u rukama proruskih snaga. Pripadnici proruskih snaga su izveštaču britanske agencije rekli da je aerodrom sada prazan i da se vode borbe za kontrolu nad obližnjom vojnom bazom.
Sinoć je u Marijupolju došlo do prvog ozbiljnog kršenja primirja, kojeg su 5. septembra u Minsku potpisali predstavnici Ukrajine i samoproglašenih Donjecke i Luganske Narodne Republike. Izveštač Rojtersa video je industrijsku halu, kamion i benzinsku stanicu u plamenu u području u granicama Marijupolja, ali nema navoda o evenutalnim ljudskim žrtvama.
Specijalan status za Donjeck i Lugansk
OEBS je objavio plan u 12 tačaka za primenu primirja u Ukrajini koji predviđa specijalni status za Donjecku i Lugansku oblast.
Dokument pod naslovom "Protokol o rezultatima konsultacija trilateralne kontakt grupe", koji su 5. septembra u Minsku potpisali predstavnici Ukrajine i samoproglašenih Donjecke i Luganske Narodne Republike, sadrži mere koje treba da budu preduzete kako bi prekid vatre na istoku Ukrajine ostao na snazi.
"Da se decentralizuje vlast, između ostalog time što će Ukrajina usvojiti zakon o privremenoj proceduri za lokalne vlasti u delovima Donjecke i Luganske oblasti (zakon o specijalnom statusu)", glasi jedna odredba iz Protokola.
Druga odredba predviđa održavanje "prevremenih lokalnih izbora", u skladu sa priznanjem specijalnog statusa Donjecke i Luganske oblasti.
Plan u 12 tačaka takođe predviđa amnestiju za proruske snage u Donbasu. "Da se usvoji zakon koji zabranjuje krivično gonjenje ili kažnjavanje osoba u vezi sa događajima u pojedinim delovima Donjecke i Luganske oblasti", propisuje jedna od odredbi. Istovremeno, iz Ukrajine "treba da budu povučene sve nelegalne vojne formacije, vojna oprema, kao i militanti i plaćenici".
Neke od preostalih odredbi predviđaju da međunarodni posmatrači OEBS prate primenu prekida vatre u Ukrajini i na ukrajinsko-ruskoj granici, oslobađanje svih ratnih zarobljenika i otvaranje humanitarnih koridora. Pored toga, na granici Ukrajine i Rusije će uz pomoć OEBS-a biti uspostavljena "bezbednosna zona", navodi se u dokumentu, koji takođe poziva na primenu mera za poboljšanje loše humanitarne situacije na istoku Ukrajine, kao i na usvajanje plana za ekonomski razvoj Donbasa.
Otkad se konflikt na istoku Ukrajine značajno intenzivirao sredinom aprila, u borbama je poginulo ukupno 2.593 ljudi, dok ih je 6.033 povređeno, pokazuju najnoviji podaci Ujedinjenih nacija.
Komentari 2
Stanko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar