Prostitucija podigla BDP Hrvatske
Od toga na prostituciju i šverc droga otpada po oko 850 miliona kuna, odnosno 0,28 odsto BDP-a Hrvatske.
To je pokazala revizija računa BDP-a, od 2001. do 2013. godine, prelaskom na novu statističku metodologiju (ESA 2010.) i uključivanjem 25 novih stavki u BDP, prenosi "Slobodna Dalmacija". Primenom nove metodologije, BDP je u proseku povećan za 1,2 odsto; tako je prema staroj, u 2012. godini iznosio 327 mliijardi kuna, a prema novoj 330 milijardi.
Najveći uticaj na korekciju nominalnog rasta BDP-a ima drugačiji tretman izdataka za istraživanje i razvoj (0,5 odsto), koji se umesto potrošnje definiše kao investicija, kao i uključivanje ilegalnih aktivnosti u obračun (0,7 odsto).
Direktor Državnog zavoda za statistiku Marko Krištof rekao je da se procene ilegalnog dohotka od distribucije droge temelje se na zaplenjenim količinama, procenjenom učinku policije i cenama droga pri ulasku u zemlju i kod prodaje krajnjim korisnicima. Prosečni dohodak od distribucije droge za razdoblje 1995- 2012. godina, iznosi 0,28 posto BDP-a.
Vrednost tog dohotka zavisi od vrste i količine i čistoće uvezene droge, vremena nabavke, porekla, transporta, stanja na tržištu i količini pojedinačne kupoprodajne transakcije, i slično.
Ilegalni dohodak od prostitucije se bazira na procenjenom broju prostitutki, broju radnih dana, broju klijenata dnevno i procenjenoj prosečnoj ceni po usluzi. Prosečni ilegalni dohodak ostvaren od prostitucije za isto vreme iznosi 0,28 posto BDP-a.
Krištof je naveo da ovom revizijom, realne stope rasta nisu znatnije promenjene. Najveća promena rasta je zabeležena 2010. godine, kada je umesto pada od 2,3 odsto registrovan pad od 1,9, kao i u 2009, kada je umesto pada BDP-a od 6,9 odsto zabeležen pad od 7,4.
Komentari 2
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar