VIDEO: Prvi rezultati škotskog referenduma u 3h ujutru
Kako piše britanski "Guardian", u različitim delovima Škotske rezultati referenduma znaće se u različito doba noći. Rezultati će se objavljivati po područjima.
Pretpostavlja se da će prvi rezultati biti saopšteni u 2 iza ponoći i to u Severnom Lanarkširu, Pertu i Kinrosu, i Zapadnim Ostrvima. Rezultati iz Aberdinšira biće saopšteni u 3 sata iza ponoći, a iz Hajlendsa i Fifea rezultati će biti poznati u 4 sata. Kako su odlučila tri najveća škotska grada znaćemo u 5 (Edinburg i Glazgov) i 6 sati (Aberdin).
Kako predviđa "Guardian", iza 6 sati ujutro znaćemo da li se Škotska odlučila za nezavisnost.
Slavlje već počelo
Istorijski referendum o otcepljenju Škotske je u toku i rezultati su još neizvesni, ali vlasnici hotela, pabova i restorana već slave dok su stare ulice Edinburga pune novinara i turista.
Dok 4,3 miliona Škota danas glasa za ili protiv otcepeljenja Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva, na hiljade turista kupuju viski i škotsku kariranu tkaninu u senci Edinburškog zamka, dok novinari šalju izveštaje širom sveta.
"Ovo je neverovatno - sve je krcato, sve prosto vrvi. Nikada nisam doživeo tako nešto", kaže Endrju Berns, predsednik gradskog veća Edinburga.
Najnovija anketa je danas pokazala da su unionisti u prednosti su za šest odsto glasova u odnosu na zagovornike otcepljenja - 53 odsto ispitanika podržava ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu, dok je 47 odsto glasača za otcepljenje, dok je četiri odsto Škota koji kažu da će sigurno izaći na glasanje - još neodlučno. Upravo stotine hiljada ljudi koji još razmišljaju da li da na listiću zaokruže "da" ili "ne" otcepljenju "drže ključ" konačnog ishoda.
Mnogi Škoti smatraju da je ovaj izbor pitanje "srca ili glave", odnosno pitanje je da li će emocionalne težnje prevagnuti u odnosu na pragmatične razloge za zabrinutost zbog rizika i neizvesnosti sa kojima bi se nezavisna Škotska suočila. To pitanje je napravilo razdor među porodicama i prijateljima, ali i "naelektrisalo" zemlju sa ukupno 5,3 miliona stanovnika tokom višemesečne debate.
Da li sudbina Škotske utiče na Balkan?
Dok se zvanični Brisel ne izjašnjava u pogledu referenduma o nezavisnosti Škotske, iz EU put Balkana stiže jasna poruka da za EU postoji samo jedinstvena BiH. S druge strane, u Evropskoj uniji još nema jedinstvenog stava prema pitanju kosovska nezavisnost, prenosi nemački radio Dojče vele.
Iako je nesumnjivo da bi škotski referendum mogao da ima značajne implikacije na dosadašnje evropske prakse i na sam Lisabonski ugovor, Brisel poručuje da je to prvenstveno "unutrašnje pitanje jedne zemlje-članice" i da će se o "različitim mogućnostima i opcijama" razgovarati u zavisnosti od ishoda glasanja.
I dok evropski zvaničnici redom ukazuju na član 49 Lisabonskog ugovora, koji govori o tome koje zemlje i pod kojim uslovima mogu postati članice Unije, analitičari upozoravaju na nedovoljnu konkretnost postojeće evropske politike u ovoj oblasti i na potrebu stvaranja "novog modela" za mogući niz otcepljenja teritorija unutar Evropske unije.
Iako izgleda da Brisel u samom trenutku održavanja referenduma u Škotskoj "plovi nepoznatim vodama", postoje i oni primeri gde je Evropa potpuno jasna i određena, navodi nemački radio. Tako u Evropskoj komisiji kažu da neće biti poređenja referenduma o nezavisnosti Škotske i secesionističkih tendencija u Republici Srpskoj.
"Kada govorimo o Zapadnom Balkanu, tačnije o Republici Srpskoj, EU je tu vrlo jasna. Više puta smo ponovili da u potpunosti podržavamo teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine kao suverene i jedinstvene zemlje", kaže za Dojče vele portparol Evropske komisije Peter Stano. "Za nas postoji samo jedna BiH, a sve ideje i retorika o secesiji i podeli te zemlje jasno su odbačeni od strane EU", navodi on.
Povodom referenduma u Škotskoj, u EK ponavljaju da se svi slučajevi eventualnih zahteva za otcepljenjem širom Evrope moraju posmatrati kroz specifičan kontekst istorije i uređenja date zemlje.
Referendum u Škotskoj održava se na temeljima Edinburškog sporazuma, usaglašenog između vlade u Londonu i škotskog parlamenta, koji je potpisala sama kraljica Elizabeta II. Takvog zakonskog osnova nema, recimo, u slučaju referenduma za otcepljenje Katalonije od Španije, najavljenog za 9. novembar.
Kada je pak reč o BiH, evropski zvaničnici upozoravaju da eventualno otcepljenja entiteta nema ni zakonsko uporište i da bi predstavljalo kršenje međunarodnog prava.
S druge strane, pitanje Kosova opet ima svoje specifičnosti: "Ovde pozicija EU nije jedinstvena. Spoljna politika je i dalje u domenu zemalja članica, a njih pet ne priznaju nezavisnost Kosova", kaže Stano i dodaje da to "ne menja ništa kada je u pitanju evropska perspektiva Kosova, koja je tu".
U Evropskoj komisiji kažu da je Unija opredeljena po pitanju evropske budućnosti kako Kosova tako i jedinstvene BiH i celog regiona.
Komentari 2
Grazdanin Pokorni
SAOR ALBA !!!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar