"Moderni robovi" nam prave mobilne telefone
Najmanje 28 odsto zaposlenih u fabrikama elektronske industrije koje snabdevaju najpoznatije svetske marke elektronskih uređaja, posebno radnici imigranti iz siromašnih zemalja jugoističnog azijskog regiona uvučeni su u spiralu modernog ropstva, navodi se u izveštaju američke nevladine organizacije Istina, koja se bavi odbranom prava radnika.
"Otkriven je veliki broj prislinog rada među radnicima stranog državljanstva oba pola u glavnim regionima elektronskog sektora u Maleziji", navodi se u studiji. "Na osnovu prikupljenih podataka može se zaključiti da je prisilan rad u elektronskoj industriji u Maleziji raširen i da se ne radi o izolovanim slučajevima", podvučeno je u izveštaju organizacije Istina.
Malezijske fabrike elekronskih delova i uređaja su među najvećim dobavljačima međunarodnih firmi kao što su Epl, Samsung i Soni.
Uspeh elektronskog sektora u Maleziji delimično se ostvaruje putem eksploatacije nezaštićenih i siromašnih radnika koji dolaze iz Indonezije, Nepala, Indije, Vijetnama, Bangladeša i Burme.
Eksploatacija ove radne snage zasniva se pre svega na prevelikim troškovima za pronalaženje posla koje radnici podmiruju prezadužujući se i to unapred.
Više od 94 odsto radnika imigranata koji su učestvovali u anketi za potrebe nevladine organizacije Istina izjavilo je da su im poslodavci konfiskovali pasoše, a 71 odsto oduzetih pasoša nije ni vraćeno.
Oko 38 odsto ispitanih radnika imigranata priznalo je da su bili primorani da spavaju u malim sobama sa više od osam ljudi.
Malezija je zemlja sa 28 miliona stanovnika koja je relativno razvijena u odnosu na svoje susede, ali koju često kritikuju nevladine organizacije za odbranu prava radnika zbog neadekvatnog tretmana imigrantske radne snage koja broji oko dva do četiri miliona ljudi.
Komentari 1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar