Ugroženo istorijsko blago Iraka i Sirije
Više od 5.000 godina brojne civilizacije ostavile su svoj trag u gornjoj Mesopotamiji, od Asiraca, preko Vavilonaca do Rimljana.
Njihovi drevni gradovi i hramovi prepuni monumentalnih umetničkih dela rasuti su po današnjem severnom Iraku i istočnoj Siriji. Veći deo tog arheološkog blaga sada je pod kontrolom ekstremista iz grupe Islamska država koji su i uništili neke od predmeta jer ih smatraju svetogrđem ili su ih prodali na međunarodnom crnom tržištu.
Zvaničnici u Iraku i Siriji upozoravaju na opasnost da deo istorije ovog regiona jednostavno nestane. Kada su u junu pobunjenici preplavili Mosul i provinciju Niniva stekli su kontrolu nad regionom u kome se nalazi 1.800 od registrovanih 12.000 arheoloških nalazišta u Iraku. Još više su zauzeli prodorom na jug ka Bagdadu. Među najvažnijim nalazištima pod njihovom kontrolom su četiri drevna grada - Niniva, Kalu, Dur Šarukin i Ašur koji su u različita vremena bili glavni gradovi asirskog carstva.
Za sada najteža, potvrđena, šteta naneta je palati u Kalu gde je kralj Ašurnasipral II vladao u 9. veku pre nove ere, rekao je Kais Husein Rašid, šef državnog odeljenja za muzeje u Iraku. Zidovi palate bili su prekriveni reljefima koji su opisivali vojne pohode kralja, lov ili prinošenje žrtava bogovima. "Sada seku ove reljefe na male delove i prodaju ih", rekao je Rašid: "Ne moraju čak ni da ih iskopavaju. Potrebna im je samo motorna testera da odseku kraljevu glavu ili noge".
Zvaničnici strahuju da će i druga nalazišta biti ugrožena uključujući muzej u Mosulu koji ima retku kolekciju asirskih predmeta i 2.300 godina star grad Hatra sa dobro očuvanim kompleksom hramova. Pobunjenici su sa oba lokaliteta isterali zvaničnike optuživši ih da štite "idole".
U ratom zahvaćenoj Siriji, pljačka arheoloških nalazišta desetostruko se povećala u odnosu na 2013. budući da je zemlja u haosu, rekao je Mamun Adbulkarim, sirijski generali direktor antikviteta i muzeja. Prošle godine Islamska država zaposela je istok zemlje i dokopala se tako niza arheoloških nalazišta.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar