Rusija sutra, 26. oktobra, prelazi na zimsko računanje vremena i žitelji većine ruskih regiona u dva sata kazaljke će pomeriti sat vremena unazad i više ih neće pomerati, a broj vremenskih zona sa devet povećava se na 11, javile su ruske agencije.
Prema zakonu o vraćanju na zimsko vreme koji je usvojila ruska Duma (donji dom parlamenta), a predsednik Vladimir Putin potpisao 22. jula, u većini subjekata Ruske Federacije satovi će biti pomereni i sezonski se više neće pomerati.
Po moskovskom vremenu, koje služi kao polazno za računanje lokalnog vremena u drugim zonama, živeće i stanovnici novih subjekata Rusije - Krim i grad federalnog značaja Sevastopolj, pripojeni Rusiji posle referenduma u martu.
Biće uvedena nova časovna zona - treća, za Udmurtiju i Samarsku oblast, i u njoj će biti jedan sat više od moskovskog, ali se u ta dve ruska regiona kazaljke sutra neće pomerati. Vreme u Kemerovskoj oblasti (6. vremenska zona) sada će biti četiri sata ispred moskovskog, a ne tri, kako je bilo do donošenja zakona, i ni u njoj se neće pomerati kazaljke.
Dodata je 11. vremenska zona (moskovsko vreme plus devet sati), koja će važiti u Pokrajini Kamčatka i Čukotskom Autonomnom Okrugu - sada je razlika između Moskve i Kamčatke osam sati. RIA Novosti prenela je stav lekara da će se prelazak na zimsko vreme povoljno odraziti na stanovništvo, budući da je bolje da buđenje prati svanjavanje, kao i da će adaptacija na zimsko vreme trajati oko dve nedelje.
Zbog promene vremena prilagođeni su i redovi vožnje aviona i vozova, o čemu se putnici obaveštavaju. Agencija podseća da je novembra 2009. godine tadašnji predsednik Rusije Dmitrij Medvedev saopštio da je potrebno smanjiti broj vremenskih zona, a u februaru 2011. da je odlučio da odustane od prakse prelaska sa letnjeg na zimsko računanje vremena, što je utvrđeno i zakonom.
Krajem 2011. Rusija je pomerila kazaljke sat unapred i prešla na letnje vreme, a njihovo jesenje vraćanje je ukinuto, i u zemlji je počeo da funkcioniše sistem računanja koji prednjači u odnosu na astronomsko vreme za dva sata. Na tu reformu mnogi se nisu navikli i poslanici su više puta pokušavali da pokrenu pitanje prelaska na stalno zimsko vreme, da bi u januaru ove godine u Dumu bio unet predlog zakona, usvojen 1. jula. U Savetu Federacije (gornjem domu parlamenta) zakon je odobren 9. jula.
Komentari 4
ns
Tiberius
kako gazda kaze
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar