Crnogorci poklanjaju naftu Hrvatima?

Vlada Crne Gore je izmenila odluku o određivanju blokova za istraživanje nafte i gasa u tom podmorju na taj način što je iz mape izuzela deo teritorije kod Prevlake. Razlog je, kako saopštavaju, prilagođavanje međunarodnom protokolu o privremenom režimu uz granicu sa Hrvatskom iz 2002. godine.

Vlada Crne Gore je izmenila odluku o određivanju blokova za istraživanje nafte i gasa u tom podmorju na taj način što je iz mape izuzela deo teritorije kod Prevlake. Razlog je, kako saopštavaju, prilagođavanje međunarodnom protokolu o privremenom režimu uz granicu sa Hrvatskom iz 2002. godine.


Ovom odlukom iz blokova koji su obeleženi za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika izuzet je deo površine u teritorijalnom moru, koji je obuhvaćen navedenim protokolom, a koji se nalazi u području privremene jurisdikcije.

Priča o tome na čijem podmorju leže neistražene količine "crnog zlata" kod Prevlake, crnogorskom ili hrvatskom, i ko je njihov vlasnik, nacrtala se nekako baš na liniji morskog razgraničenja dveju zemalja, koji je pod sporom. "Problem granice još nije rešen, pa zbog toga i nismo krenuli u taj posao. Crna Gora ne želi da potencira dalje probleme oko tog osetljivog pitanja, kako ne bi ponudili nešto što bi moglo biti predmet međudržavnog spora. Procenili smo da je u ovom trenutku pametnije ne izlagati se rizicima, već se okrenuti raspisanom tenderu za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa na području južno od Ulcinja ka otvorenom moru.", kaže Vladan Dubljević iz Ministarstva ekonomije.

Prva ozbiljnija istraživanja područja Prevlake počeli su Amerikanci daleke 1970. godine, preko kompanije "Ševron" koja je celu deceniju ispitivala taj deo jadranskog podmorja. Potom su se u taj posao uključili i Englezi i njihova kompanija "Star petrolium" i ocenili da na tom prostoru ima "crnog zlata" i da se isplati ući u taj posao. Nažalost, došlo je do rata i raspada SFRJ, tako da se o ovom istraživanju ponovo počelo pričati tek u poslednje vreme.

Poznato je da Hrvati osporavaju granicu na Prevlaci, koja je ustanovljena u vreme SFRJ, pa se otvara pitanje da li poslanici crnogorske skupštine mogu da izglasaju da država kontroliše taj posao. "Ležišta nafte ne prate administrativne ili državne granice. Zbog toga ukoliko se utvrdi postojanje zajedničkih ležišta, treba napraviti dogovor na obostrano zadovoljstvo i korist", ističu crnogorski parlamentarci.

I Zagreb i Podgorica dugo već razmenjuju poruke o tome da između dveju država nema otvorenih pitanja. Međutim, priča sa terena je drugačija. Neki analitičari u Crnoj Gori smatraju da problem oko Prevlake treba prepustiti međunarodnoj arbitraži. Ima i onih koji veruju da bi Crna Gora ulaskom u NATO (gde je Hrvatska) to pitanje lakše rešila, dok dobar deo opozicije smatra da je poluostrvo već predato susedima i to tajno od strane aktuelnog režima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zašto je uhapšen hrvatski ministar zdravlja?

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.

VIDEO: Tadž Mahal se ne vidi od smoga

Toksični smog izazvao je kašnjenja na letovima na aerodromu u Nju Delhiju, a aplikacija za praćenje letova "Flightradar24" pokazuje da je odloženo 88 odsto polazaka i 54 odsto dolazaka, piše Rojters.

Japan odlučio: Nema ukidanja smrtne kazne

Japanska vlada odbacila je predlog o ukidanju smrtne kazne i odbila pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju zbog međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.

Muškarac se razneo ispred Vrhovnog suda Brazila

Nepoznati muškarac sinoć je pokušao napad na brazilski Vrhovni sud u Braziliji, saopštile su vlasti, dodajući da je napadač pronađen mrtav nakon dve eksplozije u kojima nije bilo povređenih.

Bajden i Tramp zajedno u Beloj kući

Predsednik SAD Džozef Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp sastali su se danas u Beloj Kući u okviru početka procesa primopredaje vlasti, preneo je CBS.