Makedonija, koja od juna objavljuje identitet svih osuđenika za pedofiliju, planira da gradi poseban zatvor za ovu grupu počinilaca krivičnih dela kojih je trenutno na izdržavanju zatvorske kazne 155.
Direktorka makedonske Agencije za izvršenje sankcija Lidija Gavrilovska kaže da je zatvor za pedofile neophodan, te da se ova opcija razmatra i utvrđuje da li je u saglasnosti sa standardima EU.
Gavrilovska smatra da osobe osuđene za pedofiliju treba da budu odvojene od ostalih osuđenika i da zatvorsku kaznu izdržavaju u posebnim ustanovama. Prema njenim rečima, njihovo stanje ne predstavlja bolest koja se leči, budući da je za njih pedofilija osnovna seksualna orijentacija.
Prema podacima Agencije za izvršenje sankcija, kaznu zatvora za seksualno zlostavljanje nad maloletnim licima trenutno izdržava 155 osuđenika, od kojih je 80 osuđeno za polno nasilje nad decom mlađom od 14 godina. Jedno lice osuđeno je na doživotnu kaznu zatvora i ostatak života provešće iza rešetaka.
U Makedoniji su usvojene izmene Krivičnog zakona kojim se pooštravaju zatvorske kazne za pedofile, a za povratnike u činjenju ovih krivičnih dela predviđena je i hemijska kastracija.
Analizom pravosnažnih sudskih presuda utvrđeno je da od 231 osuđenog pedofila, koji su izdržavali kazne od 2004. do 2009. godine, više od 16 odsto po napuštanju zatvora ponovilo isto krivično delo.
Kazna za pedofiliju iznosi od pet godina do doživotnog zatvora. U Makedoniji je 1987. godine izrečena smrtna kazna za pedofiliju. Okružni sud u Skoplju osudio je na streljanje 48-godišnjaka koji je silovao, a zatim obesio svoju petnaestogodišnju kćerku. Smrtna kazna je izvršena.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar