SAD: Sve više dece beskućnika
U izveštaju se kao uzroci tako visokog broja dece beskućnika navodi visoka stopa siromaštva, nedostatak dostupnih stanova i uticaj rasprostranjenog nasilja u kući.
Izveštaj pod naslovom "Najmlađi američki izgnanici" (America's Youngest Outcasts) koji danas objavljuje američki Nacionalni centar za porodično beskućništvo, procenjuje da su skoro 2,5 miliona američke dece bili beskućnici u nekom trenutku tokom 2013. godine.
Taj broj se zasniva na poslednjem podatku Ministarstva za obrazovanje prema kome ima 1,3 miliona dece beskućnika u javnim školama, na šta su dodate procene o broju dece beskućnika u predškolskom uzrastu koja ne ulaze u podatke ministarstva.
Problem je posebno zaoštren u državi Kaliforniji, koja ima jednu osminu američkog stanovništva ali jednu petinu dece beskućnika, sa skoro 527.000 takvih slučajeva.
Karmela DeKandida, direktor nacionalnog centra i koautor izveštaja rekla je da je američka savezna vlada ostvarila napredak u smanjenju beskućništva među ratnim veteranima i hroničnih beskućnika među odraslom populacijom.
"Isti nivo pažnje i resursa nije usmeren za pomoć porodicama i deci. Kao društvo platićemo za to visoku cenu, u ljudskim i ekonomskim merilima", rekla je ona.
Beskućništvo među decom poraslo je za 8 odsto na nacionalnom nivou od 2012. do 2013, prema izveštaju, u kome se upozorava da to može da ima poražzavajuće efekte na obrazovni, emocionalni i socijalni razvoj dece.
U izveštaju je naveden indeks koji rangira američke države prema procentu dece beskućnika, naporima da se ta pojava suzbije, i opšteg stanja dobrobiti dece. Sa najboljim ocenama su države Minesota, Nebraska i Masačusets, a najlošijim Alabama, Misisipi i Kalifornija.
U izveštaju se navodi da bi lek za smanjenje broja dece beskućnika trebalo da uključi povećanje broja domova po pristupačnim cenama, više mogućnosti za obrazovanje i zaposlenje roditelja beskućnika, i specijalne službe za mnoge majke koje su ostale bez doma zbog nasilja u kući.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar