Kosovo dobilo status posmatrača Frankofona
Kosovo je dobilo status zemlje članice u svojstvu posmatrača u Međunarodnoj organizaciji Frankofonije na sastanku u Senegalu.
Sastanku je prisustvovala i predsednica Kosova Atifete Jahjaga, saopšteno je iz kabineta kosovske predsednice. Na samitu je učestvovao i veliki broj predsednika država i vlada članica ove međunarodne organizacije, među kojima je bio i predsednik Francuske Fransoa Oland. Zajedno sa Jahjagom, ovom samitu je prisustvovao i ministar spoljnih poslova Kosova Enver Hodžaj.
Zahvaljujući se prisutnima, nakon odluke o prijemu Kosova, Jahjaga je kazala da je zahvalna svakoj zemlji članici koja je konsenzusom sa svima ostalima odlučila da Kosovo postane članica ove značajne međunarodne organizacije.
"Kao najmlađa država u Evropi mi smo opredeljeni da izgradimo građansku državu ravnopravnih građana u pravima i obavezama koje uživaju, višenacionalnu zajednicu koja je ponosna na svoja dostignuća kao što su kulturni, verski i nacionalni suživot, za viziju njenih građana da bude zemlja članica Evropske unije, integrisana u NATO", kazala je Jahjaga.
Ona je istakla da će Kosovo i njene institucije u ovoj značajnoj međunarodnoj organizaciji doprineti jačanju mostova političke, ekonomskde i kulturne saradnje, što će doprineti unapređenju bilateralne saradnje sa svakom zemljom ponaosob i doprineti jačanju zajedničkih vrednosti.
Sadašnja MIF je formirana 2005 godine. Njoj je prethodila Agencija za kulturnu i tehničku saradnju (ACCT) koja je formirana 1970. godine i koja je 1998. pretvorena u Međunarodnu agenciju Frankofonije i predstavlja države koje govore francuskim jezikom.
Prema poslednjim podacima, nju čini 76 država, od kojih su 56 punopravne članice i zajedno sa Kosovom 20 država sa statusom posmatrača.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar