VIDEO: Malali uručena Nobelova nagrada za mir
Malala je izjavila da se nada da će ova nagrada inspirisati sve devojčice širom sveta da se bore za svoja prava. Ona je najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir, a uručivanje nagrade njoj i 60-godišnjem indijskom borcu za prava dece pozdravljeno je burnim aplauzom.
Predsednik norveškog Nobelovog komiteta Torbjern Jagland je izjavio da sva deca imaju pravo na detinjstvo i obrazovanje, a ne na prinudan rad, ističući da ovogodišnji pobednici najbolje odražavaju savest sveta.
Uoči dodele Nobelove nagrade, Malala je izjavila da ima još mnogo posla da uradi. "Mi nismo ovde samo da uzmemo nagradu, dobijemo ovu medalju i odemo kući. Mi smo ovde da kažemo, naročito deci, da se moraju boriti za svoja prava. Vi možete promeniti svet", rekla je Malala. "Ako mislimo da smo moderni i da smo toliko postigli u razvoju, zašto onda ima toliko zemalja u kojima deca ne traže ajped ili kompjuter ili bilo šta slično, već samo knjigu, samo olovku. Pa zašto onda ne možemo to da uradimo?", kazala je Malala.
Ona je imala 15 godina kada su joj talibani pucali u glavu dok je školskim autobusom išla u školu da bi je kaznili zbog toga što se zalagala za obrazovanje devojčica. Iako je bila teško ranjena, sa povredama opasnim po život, uspela je da se oporavi zahvaljujući tome što je avionom prebačena u Birmingem u Engleskoj, gde je podvrgnuta hirurškim zahvatima. Od tada živi sa porodicom u Engleskoj, gde je nastavila da se školuje i bori za prava dece.
Školska uniforma natopljenja krvlju, koju je nosila kada je na nju pucano u oktobru 2012. blizu njene kuće u dolini Svat, biće prikazana na jednoj izložbi ove nedelje u Nobelovom centru.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar