Električni automobili mogu povećati zagađenje
Jedna nova američka studija ukazuje da bi automobili na električni pogon čije bi se baterije punile strujom iz termocentrala na ugalj još više zagadili vazduh, te bi se pogoršalo i zdravlje ljudi i povećalo zagrevanje klime u svetu.
Rešenje za zamenu benzina nije ni etanol - gorivo koje se poslednjih desetak godina dobija preradom kukuruza i krompira, jer ni ono nije "dovoljno zeleno". "Na neki način je teško pobediti benzin u borbi za smanjenje zagađenja koje pogađa i okolinu i zdravlje čoveka", rekao je koautor studije Džulijan Maršal, profesor mašinstva na Univerzitetu u Minesoti.
"Mnoge tehnologije za koje mislimo da su čiste... nisu bolje od benzina. Ključ je u izvoru struje za punjenje automobila na sasvim električni pogon. Ako struja bude dolazila od termocentrala na ugalj, električni automobili će dovoditi do 3,6 puta više slučajeva smrti od čađi i smoga u poređenju sa automobilima na benzin. Uzrok je zagađenje pri proizvodnji struje", ukazuje studija objavljena u "Zborniku Nacionalne akademije nauka" (Proceedings of the National Academy of Sciences).
Utvrđeno je i da bi takav izvor struje za električne automobile bio znatno lošiji i po ispuštanju ugljen-dioksida koji u višim slojevima atmosfere formira "ogledalo" koje zarobljava toplotu s površine Zemlje i time pogoršava zagrevanje klime. Ali, ako bi struja dolazila iz termoelektrana na prirodni gas, potpuno električni automobil bi proizvodio upola manje zdravstvenih problema zbog zagađenja vazduha nego vozila na benzin. A ako bi struja dolazila iz elektrana na vetar, vodu ili talase, broj umrlih od zagađenja vazduha opao bi za tri četvrtine u odnosu na sadašnji.
Komentari 5
Jogi Letač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar