VIDEO: Novi snimak strašnih uslova u Apple fabrikama

Radni uslovi u Appleovim fabrikama širom sveta ponovno su u središtu pažnje javnosti nakon što je BBC objavio novi video u kojem, kako navodi, donosi snimke i izjave radnika u fabrici Pegatron u Šangaju.
Radni uslovi u Appleovim fabrikama širom sveta ponovno su u središtu pažnje javnosti nakon što je BBC objavio novi video u kojem, kako navodi, donosi snimke i izjave radnika u fabrici Pegatron u Šangaju.

Krajem prošle godine objavljeno je da je upravo u toj fabrici preminulo najmanje pet radnika koji rade na izradi Appleovih uređaja, ali kompanija Apple je, nakon istrage, objavila izveštaj u kojem navodi da "nije pronađen nikakav dokaz ili povezanost smrti i uslova rada u Pegatronu".

Kineske fabrike u kojima se proizvode Appleovi uređaji prvi put su došle pod lupu javnosti kada je 2010. 14 radnika Foxconna, najvećeg dobavljača za Apple, počinilo samoubistvo.

BBC-jev reporter, koji je radio u fabrici u sklopu svog istraživanja, objavio je nove video snimke koje prikazuju iscrpljene radnike i donose izjave radnika da su uslovi rada nehumani i da smena traje po 12 do 16 sati bez pauze.

"Čak i kada sam bio gladan nisam imao snage da jedem. Samo sam se hteo negde da se naslonim da spavam", rekao je jedan od reportera koji je takođe radio u fabrici.

Nakon što je video objavljen, oglasili su se i iz Applea. "Nijedna druga kompanija ne radi na osiguravanju poštenih uslova rada kao Apple", stoji uz izjavi koju je Apple poslao BBC-ju.

BBC-jev reporter istraživao je uslove rada i u drugim Appleovim fabrikama i lancima dobavljača, a jedan od njih je i na indonezijskom ostrvu Bangka. Prema njegovim navodima, na ovom ostrvu u zastrašujućim uslovima rade i 12-godišnja deca.

  • 20.12.2014 01:40
    napredak, tehnologija, luksuz. uz malo srece, nestacemo. svi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet