Platili 62.500 evra za lektorisanje govora šefa diplomatije
Poljski poreski obveznici platili su najmanje 62.500 evra samo za to da govori njihovog donedavnog šefa diplomatije Radoslava Sikorskog, inače diplomca Oksforda i svojevremeno ratnog izveštaca britanskih medija, zvuče savršeno na engleskom jeziku, objavio je u novom broju poljski nedeljnik "Vprost".
U proseku 4.750 evra po govoru nije plaćano za prevod, već poznaniku Sikorskog, nekadašnjem britanskom ambasadoru u Varšavi Čarlsu Krofordu za to da proveri da li je prevod zaista u duhu engleskog jezika. Ministarstvo inostranih poslova potvrdilo je nedeljniku da je anagažovalo Kroforda kao konsultanta za 14 govora Šikorskog u periodu od 2010. do 2014. godine i da je plaćalo u proseku preko 4.700 evra po govoru.
"Kroford je bio konsultant samo za govore ministra na engleskom jeziku. Njegove obaveze su bile editorske, ispravke grešaka u prevodu sa poljskog na engleski jezik", odgovorilo je redakciji "Vprosta" poljski MIP. Šikorski je inače u MIP-u imao stalno zaposlenog prevodioca i editora govora na engleskom jeziku, ćerku tadašnjeg ministra finansija Jaceka Rostovskog.
Kroford je kao britanski ambasador boravio u Varšavi od 2003. do 2007. godine a zatim je napustio britansku diplomatiju i osnovao konsalting agenciju i sada se bavi konsaltingom u javnim obraćanjima i govorima. Skupo plaćeni konsultant sadašnjeg predsednika Sejma poljskog parlamenta trenutno promoviše svoju knjigu "Pisanje govora za lidere. Govori koji će naterati publiku da traži još".
Komentari 3
B
Koliko bi g. Kroford tražio za lektorisanje govora Ivice Dačića u duhu, ili makar slovu i gramatici engleskog jezika? Da li bi posle tražio i nadoknadu za pretrpljenu duševnu patnju? Ja kad slušam kako Dačić priča engleski, dođe mi da propadnem u zemlju od sramote, a nisam Englez, naprotiv.
ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar