Zločini o kojima se ništa ne zna
Nedavni masakr u Bagi doneo je različite informacije, međunarodne organizacije tvrde da je ubijeno 2.000 ljudi, dok vlasti u Nigeriji navode broj od 150.
Dolaženje do pravih vesti je onemogućeno jer ne postoji mreža mobilne telefonije u Bagi. Onesposobiti komunikacije – bio je prvi cilj Boko Harama.
Oni čiji je posao da prikažu stvarno stanje stvari to ne čine, vlasti i vojska tek se sporadično oglašavaju, a predsednik Nigerije Gudlak Džonatan veoma retko i bez ikakvih ozbiljnijih informacija. Reči preživelih pokazuju da su građani u tom delu Nigerije ostavljeni sami sa sobom, organizovali su nekakve civilne paravojne formacije, ali njihovo oružje nije dovoljno za suprostavljanje Boko Haramu.
Informacija o događajima u Bagi će u narednom periodu biti sve manje, preživeli su izbegli, a vlasti i vojska ne mogu ni da priđu tom regionu. Sumnja se da je 70 odsto države Borno pod upravom džihadista, a pitanje je dana kada će ona potpuno pasti u ruke Boko Harama.
Četiri dana posle napada u Bagi nije bilo nikakvog obraćanja državnog vrha, sve dok novinari nisu pronašli vojnog maršala Aleksa Badeha. "Bilo je napada, ali ne brinite, radimo na tome. Što ne bismo ponovo osvojili Bagu?", upitao je maršal, ušao u automobil i otišao.
To je prvo priznanje nigerijskih zvaničnika da Boko Haram širi teror na zemlju, posle objave od pre nekoliko meseci da je postignut dogovor o prekidu vatre sa teroristima u okviru pregovora o oslobađanju 200 zarobljenih devojčica.
U međuvremenu dogodili su se teroristički napadi u Francuskoj, predsednik Fransoa Oland je odmah izašao pred građane i objasnio im stanje stvari. U Nigeriji nije bilo tako, predsednik Džonatan se oglasio samo jednom, izrazivši saučešće francuskom narodu. Takođe, ni mediji u Nigeriji ne pridaju previše pažnje masovnim zločinima terorista, više su okrenuti izborima zakazanim za 14. februar.
Komentari 1
sarlija je ubio onaj isti koji je pocinio i genocid u africi
taj isti organizuje i cecin koncert u ns-u
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar