Novi udar švajcarskog franka u četvrtak?
Tog dana je zakazan sastanak guvernera Evropske centralne banke, na kojem bi trebalo da se odluči da li će i u kom opsegu ECB pokrenuti program ubrizgavanja novca u finansijski sistem evrozone radi povećanja likvidnosti i podsticanja privredne aktivnosti. O tom programu, kako prenosi portal Seebiz, raspravlja se već mesecima, ali ECB okleva s njegovim pokretanjem jer želi da postigne konsenzus među guvernerima centralnih banaka pojedinih zemalja, članica evrozone.
Glavni protivnik uvođenju tog programa donedavno bio je guverner Nemačke centralne banke koji je smatrao da takav program ne bi doneo rezultate i da bi imao mnoge neželjene posledice, ali je kasnije popustio u svom stavu na osnovu čega mnogi analitičari smatraju da je pokretanje programa ipak moguće.
Ukoliko ECB pokrene program, evro bi mogao dodatno da oslabi u odnosu na ostale najtrgovanije valute, a pogotovo u odnosu na američki dolar i švajcarski franak, a ako do pokretanja programa ne dođe, evro bi mogao privremeno da ojača.
Promena odnosa evra prema dolaru svakako će uslediti i to za dva do tri odsto, ali će njen smer zavisiti od toga kakva je odluka doneta, kažu analitičari Admiral Marketsa.
U odnosu evra prema švajcarskom franku smer promene bi bio isti kao i sa dolarom, ali se očekuje da procentualna promena bude mnogo veća, s obzirom na to da se njihov međusobni odnos još nije stabilizovao nakon prošlonedeljnog naglog i nenadanog skoka franka i na činjenicu da se taj kurs i dalje menja iz sekunde u sekundu.
Sudbinu evra pratiće i sve nacionalne valute koje imaju fiksni odnos prema evropskoj zajedničkoj moneti.
U međuvremenu, Udruženje banaka Srbije najavilo je da će tek u petak održati sastanak kako bi se videlo da li će se izaći sa zajedničkom platformom kada je u pitanju rešavanje otplate kredita u švajcarskim francima.
Komentari 1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar