EU da prekine ćutanje o zatvorima CIA

Organizacija Amnesti internešnel (AI) zatražila je od evropskih vlada koje su sarađivale u tajnim operacijama CIA za pritvaranje, ispitivanje i mučenje - u okviru američkog "globalnog rata protiv terora" - da hitno sprovedu svoje istrage, posle izveštaja američkog Senata u kojem su objavljeni novi detalji.

 

Organizacija Amnesti internešnel (AI) zatražila je od evropskih vlada koje su sarađivale u tajnim operacijama CIA za pritvaranje, ispitivanje i mučenje - u okviru američkog "globalnog rata protiv terora" - da hitno sprovedu svoje istrage, posle izveštaja američkog Senata u kojem su objavljeni novi detalji.

Američki "partneri u kriminalu" iz Evrope moraju da reaguju posle izveštaja Senata o "torturi", u kojem su navedene informacije da su postojale tajne lokacije u Litvaniji, Poljskoj i Rumuniji, kako navodi AI. Vlade Nemačke, Velike Britanije i Makedonije olakšavale su ove poslove u dosluhu sa CIA u zamenu za milione dolara, stoji u izveštaju AI, uz napomenu da bez evropske pomoći SAD ne bi mogle da tajno pritvaraju ljude godinama unazad.

Posle izveštaja Senata dvojica bivših poljskih zvaničnika priznali su da je postojao tajni zatvor "Plavo polje" u kojem su zatvorenici mučeni polivanjem vodom, povlačenjem okidača na praznim puškama uperenim u glavu, uključivanjem električne bušilice ispred lica, kao i pretnjama o seksualnom zlostavljanju majke jednog od zarobljenih.

Priznanje je stiglo i od bivšeg načelnika rumunske obaveštajne službe, o postojanju jednog ili dva tajna zatvora, a kako je objasnio, njihovo otvaranje bio je deo napora Rumunije da dobije članstvo u NATO. U izveštaju Senata navedeno je da se u Rumuniji nalazio tajni zatvor "Crno polje", kao i da je Bukurešt dobio milione dolara od američke vlade.

"Ljubičasto polje" bio je naziv za litvanski tajni zatvor, a da je postojao potvrdio je jedan od tamošnjih parlamentaraca, dok je Velika Britanija bila tranzitna tačka ka zatvoru Gvantanamo i drugim odredištima. Makedonska vlada nije komentarisala navode iz izveštaja o njenom učešću u tajnim operacijama, dok nemačka vlada još nije istražila ulogu svoje zemlje u postupanju protiv nemačkog građanina Kaleda el Masrija, čiji se slučaj našao 2012. godine pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

EU će tužiti Mađarsku zbog spornog zakona

Evropska komisija je saopštila da će tužiti Mađarsku pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu zbog mogućih kršenja prava na privatnost i slobodu izražavanja i udruživanja.

Japan dobio novog premijera

Japanski parlament izabrao je predsednika vladajuće Liberalno-demokratske partije Šigeru Išiba za premijera.