"Učestvovao sam u ubistvu 1.600 ljudi"
Četiri i po godine Bredon Brajant radio je u tajnom američkom programu za bespilotne letelice za bombardovanje meta u Avganistanu i okolnim zemljama. Rečeno mu je da je učestvovao u ubistvu više od 1.600 ljudi.
Brajant je rekao da je njegov posao bio da kontroliše kameru na letelici i laser u slučaju da raketa treba da se ispali. Pilot nije mogao da ispali raketu pre nego što bi Brendon laserom označio metu. Kaže da je vremenom osećao sve veću nelagodu zbog onoga što je činio.
U napadu na dva čoveka u Avganistanu 2007. godine, nesrećno je stradalo jedno dete, ističe u svojoj ispovesti za BBC. "Verovali smo da dva čoveka koje smo pratili borave u jednoj maloj kolibi iz koje se videlo svetlo", priča Brajant. Kako kaže, šest sekundi pošto je laserom označio tu kolibu, ugledao je osobu koja je uletela u objekat, neposredno pre nego što je raketa raznela metu.
Iako mu je koordinator misije rekao da je u pitanju pas, Brendon mu nije poverovao. Smatra da je to bilo dete i kaže da od tada oseća veliku mučninu. Napominje da je počeo da pati od nesanica, jer, kad bi zaspao, sanjao bi samo infracrveno.
Prelomni trenutak za njega desio se kada im je meta bio američki državljanin Anvar el Avlaki, za koga su mu nadređeni govorili da bi mogao da postane novi Bin Laden. Avlaki je ubijen u napadu drona u Jemenu. "On je bio američki državljanin, a ja sam se zakleo da ću štititi građane SAD i smatram da smo radili pogrešnu stvar. Tada sam odlučio da odem", napominje Brajant.
Brajant je dao otkaz aprila 2011. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar