Novi format Dejvis kupa podelio tenisere
Piše: Živan Lazić
Mada se o reorganizaciji Dejvis kupa godinama priča, odluka Konferencije Međunarodne teniske organizacije doneta avgusta prošle godine na sesiji u Orlandu je iznenadila ljubitelje "belog sporta".
Zapravo, radikalnost promena u najstarijem ekipnom takmičenju su tolike da su različite reakcije objašnjive.
Na jednom turniru
Podsetimo, u borbi za status najbolje, teniske reprezentacije više se neće takmičiti u četiri etape tokom godine i tako oduzimati povoljne termine pojedinačnim takmičenjima. Ubuduće sve će se rešiti na jednom turniru, uz učešće osamnaest najboljih selekcija, podeljenih u tri grupe.
Po grupama bi se igralo svako sa svakim, šest prvoplasiranih i dve najbolje drugoplasirane ekipe ulaze u četvrtfinale. Nadalje se igra na ispadanje.
Takođe, susreti bi se skratili, tako što bi se igrali dva (ne kao do sada četiri) singla i, ako zatreba, dubl, a i pojedinačni mečevi bi se igrali na dva dobijena seta. Na prvi pogled je vidljivo da će rezultat meča dublova igrati mnogo veću ulogu nego do sada.
Neobično brze promene
Polufinalisti bi sticali pravo učešća na završnom turniru i naredne godine, dve poslednjeplasirane ekipe bi ispale iz društva najboljih i vratila se u regionalna nadmetanja. Ostalih dvanaest ekipa bi naredne godine igrali kvalifikacioni meč sa pobednicima dvanaest zonskih takmičenja.
Prilično je neočekivano da se po novom formatu nadmetanje odvija već od ove godine, na turniru u Madridu od 18. do 24. novembra. Poznato je šest učesnika, prošlogodišnji polufinalisti i dva po pozivu WAT su Velika Britanija, Francuska, Španija, Hrvatska, SAD i Argentina, dok se 1. i 2. februara održava dvanaest kvalifikacionih mečeva.
Srbija gostuje u Taškentu i, bez obzira na odsustvo Đokovića, favorit je protiv Uzbekistana; od ostalih mečeva neizvesniji su Brazil - Belgija, Indija - Italija, Švajcarska - Rusija, Kolumbija - Švedska, Kina - Japan.
Rodonačelnici tenisa protiv
Za promene je glasalo 100 od 120 učesnika Konferencije. Protiv su, međutim, bile asocijacije Velike Britanije i Australije, zemlje u kojima je ovaj sport ponikao i koje i danas uživaju poseban ugled u teniskoj familiji.
Lesli Hjuit, predstavnik Petog kontinenta je prigovorio da je paket promena osmišljen da sve totalno podredi novcu i zaradi, a Dejvis kup preobrazi u revijalnu priredbu. Slično je i mišljenje Nikole Pilića, koji je kao selektor Nemačke i Hrvatske, a savetnik u reprezentaciji Srbije, osvojio čak pet "salatara".
Posebno ističe da su Dejvis susreti uvek bili svojevrstan teniski praznik u zemlji domaćinu. Sada takva atmosfera, neobično podsticajna po razvoj tenisa, nestaje.
Izuzetno visok nagradni fond
Nije sporno da je u promenama novac odigrao ključnu ulogu. Kompanija Kompas, koju zastupa bivši centarhalf Barselone Đerard Pike, uz podršku japanskog milijardera Hirošija Mikitašija, obezbedila je neobično povoljne uslove.
Nagradni fond za turnir u Madridu je 20 miliona dolara, trostruko više u odnosu na Vimbldon, dok će nacionalne federacije za ravoj mlađih selekcija dobiti ukupno 25 miliona.
Teniski ekipni kup
Nije još objavljeno koliko će prihodovati WAT, ali je najavljeno da organizator rashode tokom 25 godina, na koliko je otkupio pravo organizovanja, kalkuliše na tri milijarde dolara.
Izvesne nevolje može mu doneti obnavljanje Teniskog ekipnog kupa, koje se odvijalo od 1978. do 2012. godine, u organizaciji Udruženja teniskih profesionalca, ATP.
Obnova je planirana već za januar 2020. godine i čini se da je terminski previše blizu termina rezervisanom za kvalifikacione mečeve u Dejvis kupu. No, i ovo takmičenje je obezbedilo nagradni fond od petnaest miliona, a kako će se rezultati računati za sticanje ATP poena, svakako privlači igrače.
Neizvesno učešće najboljih, mladi spremni
Stariji igrači, koristeći se pravom da ređe nastupaju, biraju takmičenja na kojima igraju. Nije realno očekivati da u manje od mesec dana nastupe na dva ekipna.
Stoga ne iznenađuje da je Federer negativno reagovao na novi format najstarijeg nadmetanja. Zapravo, procenjuje se da je čak petnaest igrača sa liste dvadeset naboljih protiv novog formata.
Đoković, kao predsednik Saveta profesionačnih igrača, potvrđuje da je u ime organizacije poslao pismo WAT,a više puta se sastajao sa Pikeom kako bi iznašli povoljnije rešenje. Legendarni španski fudbaler potvrđuje poteškoće.
Smatrajući da se može i bez nekoliko najboljih, ukazuje da na poslednjem fudbalskom šampionatu nije učestvovala Italija, a ipak je prikazan dobar fudbal i svet je pozdravio novog šampiona. Očekuje nastup mlađih, onih koji dolaze.
U tom smislu, podršku su mu dali Kirjos, Borna Ćorić, Marin Čilić, brojni igrači iz azijskih država. Međutim, Aleksandar Zverev, predvodnik generacije koja pokušava da sruši "večni trio" Federer - Nadal - Đoković, još se nije definitivno opredelio.
Uslov za Olimpijske igre
Čini se, međutim, da igrači, naročito stariji, imaju dodatan razlog za nezadovoljstvo novim formatom takmičenja započetog još 1900. godine, a sada prvi put ozbiljnije promenjene forme.
Nov organizator je uspeo da nametne oštro pravilo da nastup u tri ciklusa Dejvis kupa tokom olimpijske tetrade bude uslov za učešće igrača na Olimpijskim igrama. Ukoliko bi odgovorili ovom uslovu, većina starijih igrača teško da bi mogla učestvovati u budućem Ekipnom teniskom kupu.
Uočljiva bliskost dva termina nam ukazuje da između dve asocijacije, očito, nisu rešena sva pitanja.
Komentari 2
Terestra
Anonimus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar