Zbog večitog derbija cveta "huliganski turizam"

Srpski večiti derbi između Crvene zvezde i Partizana sve više privlači navijače iz inostranstva, ali ne zbog uživanja u fudbalu, već zbog "pružanja podrške" bratskim navijačima.
Zbog večitog derbija cveta "huliganski turizam"
Foto: Printscreen
Tako je u saopštenjima policije posle derbija postala skoro pa uobičajena informacija da su zbog izazivanja nereda lišeni slobode Grci, Rusi, Bugari, Hrvati i Crnogorci.
 
Poslednji, 159. večiti derbi, odigran prošlog vikenda, prvi je posle nekoliko godina zaredom koji je prošao bez incidenata. Ni ovaj derbi nije prošao bez "navijača iz uvoza", pa su tako "delije" imale podršku ruske navijačke grupe "Gladijatori", koja inače podržava Spartak iz Moskve, dok su "grobarima" u pomoć tradicionalno priskočili Grci, odnosno simpatizeri PAOK-a.
 
Iako klubovi uglavnom ne žele da pričaju o gostujućim huliganima, ograđujući se da svako ima pravo da kupi kartu, javna je tajna da se dolazak stranaca delom finansira i iz kanala večitih rivala, piše "Danas".
 
Šira javnost je na takozvani "huliganski turizam" prvi put počela ozbiljnije da obraća pažnju prošle sezone, kada su na večitom derbiju na južnoj tribini incident izazvali hrvatski huligani, a fotografija jednog od njih, kako je pretučen i bez odeće bačen na atletsku stazu, obišla je svet. Fotografija krvavog huligana iz Rusije, koji je 2015. godine na istočnoj tribini stadiona "Rajko Mitić" goloruk ušao u tuču sa nekoliko žandarma u punoj opremi, takođe je objavljena i u inostranim medijima. Međutim, dok je britanski Gardijan večiti derbi opisao kao jednu od "najopasnijih utakmica na svetu", domaći tabloidi su "uvezenog" huligana koji juriša na policiju nazvali "hrabrim Rusom koji se ne plaši ničega".
 
"Pošto jako volimo ove naše huligane, a širokog smo srca, otvorili smo vrata i za one iz inostranstva. Kada predsednik države nema snage da se obračuna sa domaćim huliganima, onda je nekako logično da smo počeli i da ih uvozimo. Kada na sahranu Saleta Mutavog dođe i pola državnog vrha, onda nažalost nemamo o čemu dalje da pričamo, niti da se nadamo da se nešto može promeniti. Huligani polako postaju društvena elita i kroz medije se to što rade predstavlja kao potpuno normalno. Postoje zakoni, ali se ne primenjuju, tako da nama više ništa ne može da pomogne", priča za "Danas" advokat Božo Prelević.
 
Od 144. večitog derbija 2013. godine, kada su prema zvaničnim informacijama policije privedena četiri Rusa, dva Grka i jedan Bugarin, postalo je uobičajeno da se na susretu Zvezde i Partizana u mreži pritvorenih lica nađe neko ko nije državljanin Srbije. Ruska agencija TAS prenela je pre dve godine da su trojica ruskih državljana koji su turistički došli na večiti derbi, izbodeni noževima u centru Beograda. Srpska policija potvrdila je tada da je u Ulici kralja Milana došlo do navijačkog obračuna, a da su dva strana državljana zbog ubodnih rana prevezena u Urgentni centar.
 
Gužva među stranim huliganima u Beogradu postala je tolika da su čak počeli da se međusobno sukobljavaju sa svojom "srpskom braćom" iz kluba koji su došli da podrže. Tako se na kraju prošle sezone, prilikom proslave titule Crvene zvezde, pojavila i vest da su se na atletskoj stazi "Rajka Mitića" zbog dresa jednog igrača sukobili Rusi i domaće "delije".
 
Advokat Vladimir Todorić kaže za Danas da Srbija ima mehanizme da spreči "huliganski turizam", ali da to najviše zavisi od obaveštajnog rada policije i želje nadležnih da se sprovede zakon.
 
"Bio je predlog da se napravi Registar huligana, ali do toga ipak nije došlo u Zakonu o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama. Pretpostavljam da policija verovatno vodi svoju evidenciju, formalnu ili neformalnu, ali sada možemo samo da nagađamo šta se sa tim podacima radi i kako se koriste. Zakon je inače predvideo individualnu kupovinu karata gde je organizator sportske priredbe dužan da uzme lične podatke od onoga ko kupuje odnosno podatke iz pasoša ukoliko je u pitanju strani državljanin. Ukoliko neko ima huliganski dosije od ranije njemu bi teoretski mogao da se zabrani ulazak u Srbiju. Svaka zemlja ima pravo da čak i bez obrazloženja ne odobri bilo kome ulazak", konstatuje Todorić.
 
On navodi da je veliki problem tošto klubovi ne žele da obraćaju pažnju ko im dolazi na tribine.
 
"Klubovi su prema zakonu dužni da imaju redarsku službu koja treba da udalji sa stadiona svakoga ko potencijalno može da izazove nered. Međutim, neformalno se zna da mnoge agencije za obezbeđenje drže navijači bliski kriminalnim krugovima, a koje upravo klubovi unajme da održavaju red na stadionu. Tako praktično ispada da navijači sami sebe kontrolišu", zaključuje Todorić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ratnici sa telepa

    06.03.2019 15:59
    dok god su to
    vojnici političkih stranaka, dok god su "sportski radnici" čitaj političari u upravnim odborima klubova stanje se nažalost neće popraviti. novi zakon o sportu, hitno privatizovati sve klubove isterati bandite koji su ih zaposeli. huligane na dugogodišnju robiju, a pristojan svet vratiti na stadione.
  • djeki

    06.03.2019 12:39
    na derbiju
    se više gleda šta rade navijači nego igrači. Užas.
  • White

    06.03.2019 11:26
    Dobili precutnu podrsku gospodara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Sport